fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyRośnie podaż mleka

Rośnie podaż mleka

Zniesienie w bieżącym roku kwotowym obowiązku wpłacania zaliczek na poczet opłaty wyrównawczej za przekroczenie kwoty mlecznej oraz wzrost pogłowia krów w 2008 r., przyczyniły się zwiększenia rynkowej podaży mleka i to pomimo systematycznego spadku cen.

W lutym średnia cena mleka nieznacznie wzrosła – o 0,1% w relacji miesięcznej do 94,05 zł/100 kg. Surowiec potaniał jedynie (o prawie 3%.) w rejonie zachodnim, gdzie dotychczas ceny utrzymywały się na wysokim poziomie, oraz południowo-wschodnim – o ponad 1% w relacji miesięcznej. Na rynku zbytu przetworów mleczarskich sytuacja kształtuje się dość stabilnie. To dane ministerstwa rolnictwa zebrane z 80 największych zakładów mleczarskich w kraju.

Mleczarnie skupiły 673,9 mln l surowca (luty 2009 r.), tj. więcej o 1,6% w porównaniu ze styczniem br. i 5,6% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Oznacza to przyspieszenie dynamiki wzrostu skupu mleka. Może to według resortu rolnictwa wpłynąć na nieznaczne (o 0,1-0,5%) przekroczenie kwoty mlecznej w bieżącym sezonieWysoka podaż surowca przełożyła się na zwiększenie produkcji jogurtów, mleka płynnego oraz serów dojrzewających. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy br. wytworzono 336 tys. hl jogurtów, tj. o ponad 8 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrosło również przetwórstwo surowca na mleko płynne – o 4,5% w relacji rocznej do 1787 tys. hl i serów dojrzewających – o 2,5% do 20,8 tys. t. W styczniu-lutym br. silnie obniżyła się produkcja śmietany i mleka w proszku – odpowiednio o 24% i 13 %.

E.G./WRP
Źródło: AgroTydzień nr 88

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.