Rosja będzie niszczyć produkty objęte embargiem

Rosja od dzisiaj wprowadza kolejne „zaostrzenie” embarga. Dokładniej mówiąc, od teraz wszystkie surowce, które są objęte zakazem importu do Federacji, a będą na jej terenie znalezione, zostaną zniszczone.

Nawet jeśli udało się znaleźć sposób, aby pomimo embarga, eksportować do Rosji zakazane produkty, od teraz będzie to obciążone większym ryzykiem. Wszystkie produkty rolne, suroce i żywność, na które embargo zostało nałożone, od dnia 6.sierpnia będą podlegały zniszczeniu. Taki dekret 29. lipca 2015 roku wydał prezydent Rosji, Wladimir Putin (dekret nr 391 z 29 lipca 2015 roku "O niektórych specjalnych środkach ekonomicznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej", data publikacji: 30 lipca 2015 r.).

Postanowienia w/w aktu nie obejmują produktów wwożonych przez osoby fizyczne do użytku własnego oraz towarów przewożonych przez terytorium Rosji do krajów trzecich, pod warunkiem oryginalności towarzyszących im dokumentów fitosanitarnych, ich zgodności z ładunkiem, a także posiadania przez państwowe instytucje kontrolne wystarczających podstaw by sądzić, że dostawa będzie zakończona w miejscu położonym poza granicami Federacji Rosyjskiej, zgodnie z warunkami objęcia towaru procedurą celną tranzytu.
Renata Struzik, źródło: PIORIN