Rolnicy postawili sprawę na ostrzu noża – będzie protest?

Jak ostatnio wspominaliśmy, rolnicy szykują się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Wczoraj, 25.stycznia, przedstawiciele rolniczego OPZZ zapowiedzieli, że jeśli premier Ewa Kopacz nie spotka się z nimi do piątku, 30. stycznia, zablokują Warszawę.

Już od dawna rolnicy nie kryją zadowolenia, podkreślając złą sytuację w branży i niewystarczającą pomoc rządu. W związku z tym, żądają spotkania i rozmów z premier Ewą Kopacz. W poniedziałek, 26. stycznia do Kancelarii Premiera mają zostać przekazane postulaty, do których Kopacz ma się ustosunkować. Sławomir Izdebski podkreśla, że premier ma na to 6 dni, jeśli w tym czasie nie podejmie ona rozmów z rolnikami, Warszawa zostanie sparaliżowana przez protestujących rolników.
Rolnikom nie wystarczają już rozmowy z ministrem rolnictwa, ponieważ, jak podkreślał Izdebski, nie przynosi to oczekiwanych efektów. Szczególnie, że rolnicy, ubiegając się o swoje w resorcie rolnictwa, do tej pory nie otrzymali wszystkiego tego, co by chcieli. A górnicy, podczas rozmów z Ewą Kopacz, owszem. Skoro więc górnicy dopięli swego, to i rolnicy dopną.

I tak, wśród postulatów, które otrzyma premier Kopacz jest, natychmiastowa wypłata rekompensat dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez dziki w swoich uprawach, rekompensat do produkcji trzody chlewnej, w tym również, m.in. dopłat do eksportu wieprzowiny, uruchomienia skupu na potrzeby rezerw materiałowych. Dodatkowo, rolnicy grożą, że wystąpią z pozwem zbiorowym w związku ze stratami, jakie ponieśli w wyniku wcześniejszego zakazu uboju rytualnego.
Na rozmowę o powyższych, rolnicy dają Ewie Kopacz 6 dni. Jeśli do spotkania nie dojdzie, zapowiadają oni marsz gwiaździsty” na Warszawę, stworzenie w stolicy „zielonego miasteczka”, zablokowanie torów, czy dróg wjazdowych.
Sławomir Izdebski podkreślił, że rolnicze OPZZ jest wspierane przez inne związki zawodowe i „Sierpień 80”, na razie tylko na podstawie ustnego porozumienia, ale od piątku, jeśli do spotkania z premier Ewą Kopacz nie dojdzie, zapowiadane jest podpisanie odpowiedniego porozumienia i ustalenie terminu i formy protestu.

W niedzielę, 25. stycznia w Warszawie spotkali się przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych z szefem górniczych związków „Sierpień 80”, Bogusławem Ziętkiem podczas III kongresu rolniczego OPZZRiOR. Odbył się on pod hasłem "Dokąd idziesz Polsko". Do stolicy z tej okazji przybyło również kilkuset rolników.

Renata Struzik