fbpx

Przystosowanie rolnictwa do zmian klimatu

Ministrowie rolnictwa krajów członkowskich UE podjęli dyskusję nt. dostosowania rolnictwa do zmian klimatycznych. To jeden z priorytetów szwedzkiej prezydencji w Unii, która rozpoczęła się od 1 lipca br. Szefowie resortów dostrzegają konieczność podjęcie działań w obszarach gospodarki wodnej, odporności na ekstremalne warunki pogodowe, w tym susze i powodzie oraz nowe choroby roślin oraz zwierząt, które mogą pojawić się na skutek wzrostu temperatur. Wiele państw zwróciło uwagę na konieczność rozwoju hodowli roślin, w kierunku powstania nowych odmian przystosowanych do suszy oraz powodzi.

Działania ministrów są odpowiedzią na tzw. Białą Księgę”, dokument KE z 1 kwietnia br. pt. “Adaptacja do zmian klimatu”, w którym Komisja wezwała do dyskusji i podjęcia kroków w celu przystosowania rolnictwa do zmian klimatycznych. Prognozy zakładają, że znaczące zmiany klimatyczne, które będą zauważalne po 2050 roku, powinny wpłynąć na podjęcie długoterminowych działań w celu ochrony przed negatywnymi skutkami dla produkcji rolnej.

Pierwszy etap działań założonych w planie, realizowany do 2012 roku, będzie stanowił podstawę do przygotowania kompleksowej strategii adaptacyjnej na okres od 2013 roku (poszerzanie wiedzy nt. zmian klimatu, możliwych środkach zaradczych oraz sposobie włączania ich do polityki). Druga faza zakłada adaptację planu. Wpływ zmian klimatycznych będzie różny w zależności od regionów i będzie inny dla obszarów górskich czy nizinnych. Program ma być wprowadzany na poziomie państw, ale będzie różny dla regionów, natomiast jego koordynacja odbywać się będzie na poziomie UE. Oddzielna część dokumentu KE odnosi się do rolnictwa i rekomendowanych działań wobec zmiany klimatu w kontekście krótkoterminowym, w tym uwzględnienie odmian roślin odpornych na wyższe temperatury oraz wprowadzenie nowych odmian bydła. W długoterminowym kontekście konieczna będzie hodowla i selekcja.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.