fbpx
Strona głównaPozostałeProblemy z zagospodarowaniem nawozu w Belgii

Problemy z zagospodarowaniem nawozu w Belgii

W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększyły się możliwości przetwarzania odchodów zwierząt we Flandrii (Belgia) wymagane ze względu na ochronę środowiska. W lipcu 2006 r. istniało 112 zajmujących się tym zakładów.


W ciągu roku przetworzono 900 tys. ton nawozu zawierającego 14,2 mln kg azotu i 9,6 mln kg fosforanów. Od lipca zgłoszono 80 projektów nowych zakładów, ale to wszystko nie wystarcza, aby zagospodarować produkowane odchody. Jeśli zgłoszone projekty zostaną zrealizowane, możliwe będzie przetworzenie rocznie nawozu zawierającego 19,5 mln kg azotu. Jednak w produkowanym rocznie nawozie znajduje się 38 mln kg azotu. Przetwarzanie nawozu jest kosztowne – dotychczas tylko w przypadku nawozu drobiowego proces ten był opłacalny. Wprowadzanie nowych technik przetwarzania poprawia sytuację, ale szacuje się, że mimo to tylko w 30% ferm trzody chlewnej przetwarzanie nawozu jest opłacalne. W przypadku średniej wielkości fermy trzody chlewnej można przetwarzać tylko 20% produkowanego nawozu – jeśli jego ilość jest większa, niebezpiecznie obniża to opłacalność chowu świń.

(Agra Europe 2007, nr 2250, s. N/4)
W.M.

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.