Preparaty mlekozastępcze gwarancją prawidłowego rozwoju cieląt

Na rynku istnieje wiele rodzajów preparatów mlekozastępczych, które różnią się od siebie zawartością składników pokarmowych, ich koncentracją i składem surowcowym. Jednakże wspólnym zadaniem wszystkich z nich jest wpływanie na prawidłowy rozwój cieląt i wspomaganie profilaktyki przeciwbiegunkowej.

To założenie spełniają preparaty firmy PROVIMI, które mają wysoki udział komponentów mlecznych, gwarantują odpowiedni poziom soli mineralnych oraz wysoką koncentrację składników pokarmowych w pójle.

Właściwości dobrych preparatów mlekozastępczych
Niektóre preparaty mlekozastępcze mają wyższy udział białka pochodzenia roślinnego, a inne charakteryzują się wyższą zawartością komponentów mlecznych. Dodatkiem do wielu preparatów są probiotyki, a niektóre posiadają odpowiednio spreparowane siemię lniane.

Dobry preparat mlekozastępczy powinien zawierać wszelkie niezbędne i wartościowe składniki pokarmowe, witaminy oraz mikroelementy, niezbędne do zapewnienia właściwego rozwoju cielęcia. Ponadto, preparat powinien zawierać białko o wysokiej wartości biologicznej, laktozę oraz być łatwostrawny – podkreśla Marcin Goździela Dyrektor Linii Gatunkowej Bydło Provimi Polska.
W procesie karmienia, preparat mlekozastępczy jest tańszy w skarmianiu niż mleko krowie, powinien zapewnić prawidłowy rozwój zwierzęcia i pozytywnie oddziaływać na jego zdrowotność, co ma wpływ na późniejszą opłacalność hodowli. Już w początkowej fazie hodowli cieląt warto inwestować w prawidłowe żywienie młodych zwierząt i zadbać o dostęp do wysokiej jakości preparatu mlekozastępczego.
Firma Provimi posiada m.in. w swojej ofercie preparat mlekozastępczy dla cieląt Mlekotek Len – produkt z dodatkiem siemienia lnianego, który pozytywnie wpływa na proces trawienia i działa profilaktycznie przeciw biegunce u cieląt.

Zasady stosowania preparatów mlekozastępczych
Preparaty mlekozastępcze stosuje się już od 4 dnia życia, zaraz po okresie odpajania siarą, która dostarcza organizmowi zwierzęcia, niezbędnych do rozwoju układu odpornościowego immunoglobulin. – Należy zwrócić uwagę, że nowo narodzone cielę ma dobrze rozwinięty tylko trawieniec, dlatego dalszy rozwój przewodu pokarmowego uzależniony jest od jakości podawanych preparatów, ich ilości i okresu odpajania, połączonego z wprowadzaniem pasz treściwych, a na końcu objętościowych. Istotne jest to, aby preparat mlekozastępczy został dobrze rozpuszczony – zaznacza Marcin Goździela Dyrektor Linii Gatunkowej Bydło Provimi Polska.
Przygotowując preparat Mlekotek, należy go rozpuścić w 4 litrach wody o temperaturze 55 st C, następnie po całkowitym rozpuszczeniu dodać kolejne 3 litry wody i podać cielęciu pójło o temp. 40 st C. Wskazane jest zachowanie proporcji preparatu do wody 1:7, co pozwoli na łatwe rozpuszczenie preparatu w wodzie i dobrą przyswajalność.

Korzyści ze stosowania preparatów mlekozastępczych PROVIMI:
•łatwe rozpuszczanie
•jednorodność pójła
•dobra przyswajalność
•zaspokojenie potrzeb fizjologicznych cieląt
•zmniejszenie ryzyka biegunki
•możliwość sporządzania pójła o wyższej koncentracji składników pokarmowych w jednorazowej dawce
Źródło: RROVIMI Polska