Polski drób na chińskim rynku

Po wieloletnich staraniach strony polskiej o dopuszczenie polskiego drobiu do eksportu na rynek chiński, tamtejsze władze weterynaryjne (Urząd ds. Certyfikacji i Akredytacji, CNCA) opublikowały na swojej stronie internetowej listę polskich zakładów drobiarskich dopuszczonych do eksportu na rynek Chińskiej Republiki Ludowej, informuje ministerstwo rolnictwa.

Aby znaleźć się na liście, polskie zakłady musiały przejść wieloetapową procedurę, spełnić zarówno formalne jak i jakościowe wymagania oraz poddać się kontroli przeprowadzonej przez właściwe służby chińskie.
Na liście znajdują się:
• Superdrob S.A. Zakłady Drobiarsko Mięsne z Karczewia
• Alima-Gerber S.A. Production Plant z Rzeszowa
• Przedsiębiorstwo Produkcyjne Usługowo-Handlowe Prosper Sp. z o.o. z Łukty
• Storteboom Hamrol Sp. z o.o. z Granowa
• Zakłady Mięsne Biernacki Chłodnia Składowa z Jarocina
Działania ukierunkowane na umożliwienie polskim producentom drobiu eksportu na rynek chiński były prowadzone od 2005 r. i objęły szereg spotkań i wizyt. Kwestia ta była wielokrotnie poruszana podczas bilateralnych spotkań z partnerami chińskimi na najwyższym szczeblu, prowadzonymi przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, ministra Marka Sawickiego oraz podsekretarza stanu Mariana Zalewskiego. Publikacja listy stanowi końcowy etap uzyskania dostępu polskiego drobiu do rynku chińskiego.