fbpx

Polska wnioskuje o przywrócenie refundacji wywozowych

Minister rolnictwa Marek Sawicki wystąpił do KE o przywrócenie refundacji wywozowych do przetworów mlecznych. Decyzja została podjęta w związku ze stale pogarszającą się sytuacją na rynku mleka i przetworów mlecznych. Tylko w przypadku eksportu masła odnotowano 50% spadek.

Spadek eksportu jest spowodowany głównie niekorzystnymi relacjami cenowymi przetworów mlecznych pochodzących z UE, w porównaniu do przetworów pochodzących z innych regionów świata” – powiedział M. Sawicki.

Samasz loteria - baner

Spadek ilości eksportu obserwuje się w szczególności dla masła (ponad 50% mniej), oleju maślanego (ponad 60% mniej) ale także dla odtłuszczonego mleka w proszku i serów (ponad 9% mniej).

W sierpniu 2008 r. światowe ceny większości przetworów mlecznych były średnio o około 10% niższe niż ceny na rynku wewnętrznym UE. Dużym utrudnieniem dla unijnym eksporterów jest utrzymujący się niekorzystny kurs dolara amerykańskiego względem euro. Niekorzystna sytuacja w eksporcie przetworów mlecznych wpływa także na spadek cen przetworów mlecznych w kraju Podmioty skupujące wprowadzają jednocześnie obniżki cen mleka w skupie.

MS/Wrp.pl

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.