fbpx
Strona głównaPozostałePolska wnioskuje o przywrócenie refundacji wywozowych

Polska wnioskuje o przywrócenie refundacji wywozowych

Minister rolnictwa Marek Sawicki wystąpił do KE o przywrócenie refundacji wywozowych do przetworów mlecznych. Decyzja została podjęta w związku ze stale pogarszającą się sytuacją na rynku mleka i przetworów mlecznych. Tylko w przypadku eksportu masła odnotowano 50% spadek.

Spadek eksportu jest spowodowany głównie niekorzystnymi relacjami cenowymi przetworów mlecznych pochodzących z UE, w porównaniu do przetworów pochodzących z innych regionów świata” – powiedział M. Sawicki.

Spadek ilości eksportu obserwuje się w szczególności dla masła (ponad 50% mniej), oleju maślanego (ponad 60% mniej) ale także dla odtłuszczonego mleka w proszku i serów (ponad 9% mniej).

W sierpniu 2008 r. światowe ceny większości przetworów mlecznych były średnio o około 10% niższe niż ceny na rynku wewnętrznym UE. Dużym utrudnieniem dla unijnym eksporterów jest utrzymujący się niekorzystny kurs dolara amerykańskiego względem euro. Niekorzystna sytuacja w eksporcie przetworów mlecznych wpływa także na spadek cen przetworów mlecznych w kraju Podmioty skupujące wprowadzają jednocześnie obniżki cen mleka w skupie.

MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.