fbpx

Pola Klasy S w Szelejewie

Tegoroczne spotkanie z cyklu Pola Klas S, zorganizowane przez firmę SYNGENTA w Szelejewie 22 czerwca, było nie lada gratką dla producentów rolnych ale też i dla prasy. Na poletkach doświadczalnych firmy DANKO Hodowla Roślin Sp.z o.o. można było podziwiać nie tylko różnorodność oferty odmianowej obu firm, ale także różne kombinacje ochrony herbicydowej i fungicydowej preparatami SYNGENTA w najważniejszych uprawach: zbożach, rzepaku i kukurydzy.

Kolekcje odmian z portfolio Syngenty obejmowały rzepak, kukurydzę i buraki. Danko Hodowla Roślin zaprezentowało wszystkie gatunki zbóż oraz – dzięki przejęciu jesienią 2009 r. spółki grupy Szelejewo – po raz pierwszy ofertę roślin strączkowych. Na każdym z poletek – oprócz szczegółowych kart pola – można było konsultować z ekspertami z obu firm zagadnienia z dziedziny ochrony roślin a także dotyczące charakterystyk i doboru poszczególnych odmian do uprawy. Programy dolistnego nawożenia roślin przedstawiła firma INTERMAG.

Tematem przewodnim spotkania w Szelejewie były dwa najnowsze preparaty SYNGENTA: ELUMIS – powschodowy herbicyd do ochrony kukurydzy oraz BOXER – herbicyd przeznaczony do jesiennej regulacji zachwaszczenia pszenicy, zwłaszcza miotły zbożowej, a konkretnie efekty ochrony i mechanizmy działania na chwasty.
ELUMIS może być stosowany w fazie od 2 do 8 liści. Jest to selektywny preparat, który zwalcza zarówno chwasty dwuliścienne, jak i jednoliścienne, w tym m.in. perz właściwy. Najnowsza formulacja OD, dzięki wyrównaniu wielkości kropel cieczy roboczej pozwala na efektywniejszy i dokładniejszy oprysk. Kukurydza wymaga lepszych warunków świetlnych i temperaturowych w porównaniu z innymi uprawami, a większość chwastów w kukurydzy rośnie niezależnie od warunków pogodowych, silnie konkurując z rośliną uprawną i często ją zagłuszając. Z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku, gdzie po długiej i srogiej zimie producenci musieli walczyć z przerośniętymi chwastami w kukurydzy. Konieczne okazało się stosowanie maksymalnych dawek herbicydów. Zwiększenie dawki preparatu ELUMIS nawet o 50% nie ma wpływu na bezpieczeństwo kukurydzy, jak przekonywali eksperci Syngenty.
Różnorodne kombinacje ochrony herbicydowej upraw pszenicy z preparatem BOXER w roli głównej”, obejmowały możliwość zwalczania przede wszystkim miotły zbożowej, a także przytulii, jasnoty, taszników i gwiazdnicy, a poprzez wzmocnienie dodatkowymi substancjami aktywnymi również fiołka, chabrów oraz samosiewów rzepaku. Substancja aktywna zawarta w preparacie BOXER to prosulfokarb, czyli substancja najnowszej generacji, nie pochodząca z grupy sulfonomoczników, do zwalczania chwastów jednoliściennych. To ważna rzecz, jak tłumaczyli eksperci Syngenty, szczególnie w aspekcie pojawiania się odpornych form miotły na naszych polach. Jednostronne stosowanie herbicydów – głównie z grupy sulfonylomoczników, prowadzi do uodparniania się miotły zbożowej, a wprowadzenie do zabiegów prosulfokarbu pozwoli na przerwanie cyklu namnażania się tych odpornych form miotły i w efekcie skuteczne ich zwalczanie.
W swojej ofercie Syngenta ma również preparat AXIAL na chwasty jednoliścienne oparty na pinoxadenie – też nie z grupy sulfonylomoczników.

Nowości odmianowe DANKO to w pszenicy ozimej: BANDEROLA – z grupy najplenniejszych, krótszych pszenic o dorodnym ziarnie, FORKIDA – odmiana paszowa o dobrej zimotrwałości i ładnym ziarnie, KAMPANA – również paszowa, krótka, bardzo plenna i już dostępna dla rolników. Dużą uwagę rolników zwróciła odmiana MUSZELKA, krótka, bardzo plenna pszenica, która za swoje walory zdobyła Złoty Medal Targów POLAGRA 2010 oraz pierwsze miejsce w konkursie na Innowacyjny Produkt targów Polskie Zboża w 2009 roku. W kolekcji pszenżyta ozimego spośród 20 prezentowanych, zwrócono uwagę na najnowsze FREDRO o tradycyjnej słomie, wczesne, i o podwyższonej zawartości białka, ALGOSO – najplenniejsze pszenżyto 2009 roku oraz ATLETICO – najnowsze krótkosłome, bardzo plenne o wysokiej zimotrwałości. Zboża jare reprezentowane były przez 22 odmiany w 4 gatunkach. Najnowsze rejestracje to pszenica jara KANDELA, jakościowa, krótka, o bardzo dobrej zdrowotności, owies żółtoziarnisty ARDEN i jęczmień jary AZIT. Po raz pierwszy firma DANKO prezentowała rośliny strączkowe. Były to odmiany grochu siewnego, z niewylegającą odmianą TARCHALSKA, peluszka HUBAL o podwyższonej zawartości białka, dwie odmiany bobiku oraz wyki.

Perfekcyjnie przygotowane poletka, a właściwie pola, na których można było podpatrzeć i skonsultować prowadzenie łanu, rzędy kombinacji z losowo rozrzuconymi poletkami w kilku powtórzeniach, by uniknąć wpływu zmienności glebowej oraz informacje ekspertów firm SYNGENTA i DANKO – to pokaźny pakiet doświadczeń, który z Szelejewa wywiozło ponad 450 producentów.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.