Podwójny cios w szkodniki rzepaku

Firma Sumi Agro Poland wprowadza na rynek nowe rozwiązanie insektycydowe do ochrony rzepaku. INAZUMA® 130 WG, bo tak nazywa się nowy insektycyd, posiada rejestrację w uprawie rzepaku ozimego do stosowania zarówno wiosennego, jak i jesiennego.

Produkt jest zarejestrowany również do zwalczania mszyc występujących jesienią w pszenicy ozimej. Środek jest oferowany w wygodnej formulacji WG – granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Preparat INAZUMA® 130 WG będzie dostępny w sprzedaży wiosną 2017.

Słowo INAZUMA oznacza po japońsku „błyskawicę pojawiającą się w trakcie burzy”. I tak też działa nasz nowy preparat – wyjaśnia Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu w firmie Sumi Agro Poland.

Urszula Filipecka, dyrektor marketingu w Sumi Agro Poland
Urszula Filipecka, dyrektor marketingu w Sumi Agro Poland

W skład nowego insektycydu wchodzą dwie substancje czynne: pierwszą z nich jest acetamipiryd (w ilości 100 g/kg) – związek z grupy pochodnych neonikotynoidów, drugą zaś jest lambda-cyhalotryna (w ilości 30 g/kg) – związek z grupy pyretroidów. Dzięki takiemu połączeniu substancji czynnych preparat cechuje wyjątkowa skuteczność zwalczania szkodników oraz niezawodność działania w różnych warunkach pogodowych. INAZUMA charakteryzuje się wielokierunkowym mechanizmem działania – na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, w roślinie działa natomiast powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Dzięki zawartości lambda-cyhalotryny preparat natychmiast zabija szkodniki już żerujące na uprawie, a obecność acetamiprydu w formulacji gwarantuje długi okres działania insektycydu, a tym samym ochronę upraw przed kolejnymi nalotami szkodników.

INAZUMA® 130 WG zwalcza szkodniki gryzące i ssące w rzepaku ozimym. Zgodnie z etykietą może być stosowana przez cały okres wiosennej wegetacji rzepaku, ale także na jesieni do zwalczania pchełki rzepakowej oraz – jako jedyny dostępny w Polsce środek – tantnisia krzyżowiaczka. Zakres szkodników zwalczanych wiosną obejmuje wszystkie ważne gatunki zagrażające uprawom rzepaku w kraju, takie jak chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego, słodyszka rzepakowego, chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. Preparat stosuje się wiosną w dawce 0,16–0,2 kg/ha, a jesienią 0,25–0,3 kg/ha. Insektycyd posiada również rejestrację do jesiennego zwalczania mszyc w pszenicy ozimej (dawka 0,15 kg/ha).

Bardzo istotnymi cechami wyróżniającymi preparat INAZUMA na tle środków konkurencyjnych jest niezawodność działania w różnych warunkach pogodowych. Preparat jest odporny na zmywanie (w przeciwieństwie do łatwo zmywalnych pyretroidów i chloropyrifosów), co w praktyce oznacza, że zachowuje swoją skuteczność, nawet jeżeli w krótkim czasie po zabiegu wystąpią opady deszczu. Drugą cechą zasługującą na wyróżnienie jest skuteczność działania produktów w szerokim zakresie temperatur. INAZUMA działa już od 5°C, podczas gdy inne insektycydy nie są w takich warunkach skuteczne.

Dwuzabiegowy program dla totalnej ochrony rzepaku
Środek INAZUMA® 130 WG, zgodnie z etykietą, można stosować przez cały okres wiosennej wegetacji rzepaku. Producent środka – firma Sumi Agro – proponuje, aby stosować preparat od początku wiosennej wegetacji rzepaku do początku okresu kwitnienia, natomiast w okresie kwitnienia rzepaku oraz po kwitnieniu zaleca stosowanie doskonale znanego na rynku preparatu Mospilan 20 SP. Taki dwuzabiegowy program ochrony rzepaku ma zapewnić ochronę uprawy przez cały sezon wegetacyjny oraz bezpieczeństwo pożytecznych owadów zapylających, które mają wpływ na wysokość plonów.

Uprawy rzepaku są atakowane przez szkodniki w ciągu całego okresu wegetacyjnego. W celu skutecznej ochrony plantacji trzeba zwykle wykonać dwa (lub więcej) zabiegów insektycydowych, pamiętając przy tym o bardzo ważnych owadach zapylających. Dlatego opracowaliśmy dwuzabiegowy program ochrony rzepaku, który nazwaliśmy Totalna Ochrona – w momencie pojawienia się na plantacji pierwszych szkodników (do fazy BBCH 59) zalecamy stosowanie preparatu INAZUMA w dawce 0,2 kg/ha, natomiast od momentu rozpoczęcia kwitnienia rzepaku – Mospilan w dawce 0,12 kg/ha. INAZUMA działa w niekorzystnych warunkach pogodowych charakterystycznych dla okresu wczesnowiosennego – środek utrzymuje swoją skuteczność nawet w 5°C i jest odporny na zmywanie deszczem. Mospilan jest z kolei najbezpieczniejszym insektycydem do stosowania w okresie kwitnienia. Stosowanie programu Totalna Ochrona zapewnia więc kompleksowe zabezpieczenie upraw rzepaku przed szkodnikami w całym okresie wegetacji rośliny przy jednoczesnym bezpieczeństwie pszczół i innych owadów pożytecznych – mówi Paweł Banach, Dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju w firmie Sumi Agro Poland.

Paweł Banach, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju Sumi Agro Poland
Paweł Banach, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju Sumi Agro Poland

Źródło: Sumi Agro Poland