Podatek dochodowy w rolnictwie od 2014 r.

Od 2014 r. rolnicy będą płacić podatek dochodowy. Projekt ustawy w tej sprawie został już uzgodniony z resortem finansów – powiedział Gazecie Wyborczej” nowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba.”

Według Kalemby: to będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych; chcemy, czy nie, polityka UE idzie w tym kierunku. Jak komentuje GW”, nowy minister kontynuuje tym samym linię swego poprzednika, choć jako poseł miał opinię przeciwnika zmian.
Zdaniem Kalemby: podatek dochodowy zastąpi rolny, bo nie ma mowy, by rolnicy płacili dwie daniny. Jego stawka na początku powinna być na tym samym poziomie, co podatek rolny. Wprowadzenie podatku musi odbyć się przy akceptacji rolników i w 2013 r. będą szkolenia, które mają przygotować ich do zmian.
W unijnych systemach podatku dochodowego ujednolicone zostało pojęcie dochodu przedsiębiorstwa podlegającego opodatkowaniu. Dochody z działalności rolniczej podlegają tam takim samym zasadom opodatkowania jak dochody z działalności pozarolniczej.
Państwa członkowskie indywidualnie ustalają podstawę do opodatkowania dochodów z działalności rolniczej przyjmując do tego celu:
dochód uzyskiwany wyłącznie z użytków zielonych (Belgia i Włochy) lub,
dochód z całego gospodarstwa rolnego (Dania, Niemcy, Holandia) lub,
łączny dochód z użytków rolnych i z gospodarstwa rolnego (Francja, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania).
Podstawę dochodu do opodatkowania ustala się w drodze szacunku lub według rzeczywistych danych wynikających z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Stawki podatku dochodowego są progresywne, zróżnicowane w poszczególnych krajach UE i wynoszą od 27 do 72%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności