Owijarka KUHN RW 1400M do mniejszych ciągników

W 2009 w skład Grupy KUHN weszła firma GELDROP specjalizująca się w projektowaniu i produkcji pras rolujących stało i zmiennokomorowych, wielkogabarytowych pras kostkujących, prasoowijarek, owijarek, kosiarek bębnowych, przetrzasaczo-zgrabiarek oraz sieczkarni do kukurydzy. Owijarka KUHN RW 1400M jest kolejną nowością, która zostanie zaprezentowana podczas targów Polagra-Premiery 2010.

Zaczepiana owijarka do bel okrągłych RW 1400 przystosowana jest do pracy z mniejszymi ciągnikami. Hydraulicznie sterowane ramię ładujące znajduje się po prawej stronie maszyny i jest przystosowane do załadunku bel o wadze do 1 tony i średnicy 1,20 do 1,50 m. Rama nośna jest wyposażona w koło z regulowanym rozstawem, które w kilka sekund pozwala na przestawienie maszyny z pozycji transportowej w roboczą, zapewniając stabilną pracę nawet przy podnoszeniu ciężkich bel, bez potrzeby stosowania przeciwwag. Koła są umieszczone za stołem, co pozwoliło uzyskać jego niską pozycję, bardzo istotną przy wyładunku bel – takie rozwiązanie pozwala na delikatniejsze położenie owiniętej beli na podłożu i zmniejsza ryzyko uszkodzenia folii.

Nóż odcinający folię jest w pełni automatyczny, co eliminuje potrzebę stosowania urządzeń sterujących. Prezentowana na wystawie owijarka RW 1400 będzie wyposażona w licznik bel i warstw folii. Dodatkowo maszyna może być wyposażona w funkcję automatycznego zatrzymania stołu owijającego (po owinięciu beli określoną liczbą warstw folii), co czyni ją wyjątkowo łatwą w obsłudze przez niedoświadczonych użytkowników, jak podkreśla producent. Aby zapobiec uszkodzeniu folii w przypadku pracy na ostrym i twardym ściernisku, maszyna może być wyposażona w gumową matę odkładającą lub ramię odwracające belę, które układa ją płaską stroną na podłożu.

Dzięki możliwości obrócenia prawego koła ramy do wewnątrz, szerokość maszyny w pozycji transportowej jest zredukowana. Jako opcja, możliwe jest zamontowanie koła obrotowego również z lewej strony maszyny, co dodatkowo zmniejsza jej wymiary.

Manualne sterowanie maszyną (M) odbywa się za pomocą 3 dźwigni, które za pośrednictwem linek łączą się z blokiem zaworów.