fbpx

Nanotechnologia w służbie budownictwa

Producenci materiałów budowlanych wydali wojnę drobnoustrojom. Na rynku dostepne są już płytki ceramiczne z jonami srebra lub dwutlenkiem tytanu, antybakteryjne deski sedesowe, specjalne powłoki wanien czy przyciski do podtynkowych spłuczek. Właściwości lecznicze srebra znane były od zamierzchłych czasów. Dawniej stosowano je intuicyjnie. Dziś, ten szlachetny metal, dzięki nanotechnologii, coraz częściej znajduje antyseptyczne zastosowanie w materiałach chemii budowlanej.

Mikroinżynieria
Nanotechnologia polega na modyfikowaniu materiałów poprzez ingerencję w ich strukturę na poziomie molekularnym – pojedynczych atomów i cząsteczek. W ten sposób otrzymuje się produkty o pożądanych właściwościach, często pod wieloma względami lepsze niż w przypadku takiego samego wyrobu, wytworzonego metodami tradycyjnymi.
Badania i testy potwierdziły, że dodane do materiałów cząsteczki srebra działają niszcząco na bakterie i grzyby. Im mniejsze cząsteczki, tym większa ich skuteczność. W produktach chemii budowlanej stosuje się zazwyczaj molekuły srebra o wielkości kilku nanometrów, czyli milionowych części milimetra. Ze względu na swoje rozmiary, przenikają one swobodnie przez błonę komórkową do wnętrza bakterii, zaburzając ich procesy komórkowe i prowadząc do całkowitego obumarcia drobnoustrojów. Molekuły srebra skutecznie niszczą kilkaset rodzajów bakterii i grzybów. Istotne przy tym jest to, że dotychczas nie stwierdzono zjawiska uodporniania się bakterii na działanie srebra.

Czysto i zdrowo
Antybakteryjne działanie srebra wykorzystano m.in. w farbach wewnętrznych, lakierach i materiałach do spoinowania okładzin ceramicznych. Molekuły srebra w nich zawarte znacznie redukują liczbę bakterii, dlatego polecane są do pomieszczeń szczególnie narażonych na rozwój drobnoustrojów: gabinetów lekarskich, szpitali, ale także pomieszczeń domowych.
Dla przykładu – Fuga Atlas Artis skutecznie niszczy bakterie i grzyby na powierzchni spoin na ściennych i podłogowych okładzinach w codziennie użytkowanych miejscach wilgotnych i mokrych: kuchniach, toaletach, łazienkach oraz na balkonach, tarasach i elewacjach. Dzięki temu, spoiny na długo nie tylko pozostają czyste, ale także zachowują w pomieszczeniach korzystny i zdrowy mikroklimat. Ilość srebra użytego w zaprawie jest – jak na czynnik o działaniu antybakteryjnym – stosunkowo niska, dlatego jest to dodatek nietoksyczny i nieszkodliwy dla człowieka i środowiska.

Nie tylko srebro
W budownictwie, oprócz srebra, stosowane są także inne nanokomponenty różnego typu – dodatki krystaliczne i nieorganiczne, a także emulsje. W zależności od rodzaju i sposobu modyfikacji, powodują, że nanoprodukty mają większą wydajność, łatwiej się nakładają, są bardziej odporne na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych, neutralizują nieprzyjemne zapachy, itp.
Oferta rynkowa tego typu wyrobów obejmuje zarówno suche mieszanki, jak i materiały dyspersyjne. Ciekawym rozwiązaniem są produkty typu hybrydowego, na przykład elewacyjna farba Atlas Fastel Nova. Kontrola na poziomie pojedynczych cząsteczek dotyczy połączonych polimerami krzemoorganicznymi spoiw: akrylowego, silikonowego i silikatowego. Takie rozwiązanie sprawia, że Fastel Nova łączy w sobie zalety trzech farb: akrylowej (wytrzymałość i elastyczność), silikatowej (wysoka paroprzepuszczalność) i silikonowej (niska nasiąkliwość).

Źródło: ATLAS

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.