Najdłuższy lot samolotu zasilanego energią słoneczną

Solar Impulse, innowacyjny samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną dokona swojego najdłuższego lotu, ze Szwajcarii do Afryki. Przy konstruowaniu samolotu wykorzystano wiedzę techniczną, wysokiej klasy materiały polimerowe oraz ultralekkie materiały energooszczędne od Bayer MaterialScience, oficjalnego partnera szwajcarskiego eksperymentu polegającego na lataniu przez całą dobę bez paliwa.

Testowa 48-godzinna podróż po trasie, której długość przekracza 2.500 km, biegnącej nad Pirenejami i Morzem Śródziemnym a kończącej się w Maroku jest kolejną z serii udanych lotów testowych, w tym pierwszego międzynarodowego lotu Solar Impulse ze Szwajcarii do Francji i Belgii w 2011 r.

Pomysłodawcy projektu, Bertrand Piccard i André Borschberg, będą na zmianę pilotować samolot, a międzylądowanie w celu zmiany pilotów jest przewidziane w pobliżu Madrytu w Hiszpanii.

Lot do Maroka i międzylądowanie w Hiszpanii pozwoli pomysłodawcom na zdobycie dodatkowego doświadczenia w zakresie współpracy z międzynarodowymi lotniskami, włączenia prototypu w regularny ruch powietrzny, oraz zarządzaniem konserwacją samolotu.

Planowany lot pokrywa się z rozpoczęciem prac w Marokańskiej prowincji Warzazat nad budową największej na świecie elektrowni słonecznej. Marokańska Agencja ds. Energii Słonecznej (MASEN) powita Piccarda i Borschberga po wylądowaniu. MASEN nadzoruje budowę marokańskiej elektrowni słonecznej, której zakładana wydajność wyniesie 2.000 MW do roku 2020.

Borschberg, współzałożyciel i Dyrektor Generalny Solar Impulse, jest bardzo podekscytowany lądowaniem w Maroku, tj. pierwszym pozaeuropejskim punkcie docelowym: Jest to w pełni zgodne z celami, jakie sobie postawiliśmy w kontekście dystansu i czasu trwania lotu. Tak daleki lot samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną będzie fantastyczną próbą przed podróżą dookoła świata, zaplanowaną na rok 2014.”

Bayer MaterialScience jest oficjalnym partnerem szwajcarskiego Swiss Solar Impulse od 2010 r. Od tamtej pory, ponad dwudziestu badaczy prowadzi prace w laboratoriach spółki w Leverkusen, Dormagen i Krefeld-Uerdingen w zakresie lekkich konstrukcji i efektywności energetycznej. Najważniejsze opracowane rozwiązania dotyczą np. konstrukcji części kabiny pilotów, skrzydeł i gondoli silnikowych. Patrick Thomas, Dyrektor Generalny Bayer MaterialScience, uważa, że projekt ten jest podkreśleniem zaangażowania firmy Bayer w wykorzystywanie nauki do podnoszenia jakości życia: “Solar Impulse to prawdziwe wyzwanie – w szczególności w odniesieniu do materiałów lekkich. Dzięki wykorzystaniu innowacji, możemy pomóc w opracowywaniu rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i ‘czystej’ energii”.

Do roku 2020, Maroko planuje budowę pięciu kompleksów energetycznych, które łącznie wyprodukują 2.000 MW energii i zapobiegną emisji 3,7 milionów ton CO2. Słoneczna elektrownia termalna w Warzazat stanowi część kompleksu obejmujące grupę instalacji słonecznych, które do roku 2015 wyprodukują łącznie 500 MW.

Jesteśmy pełni podziwu dla wizji tego pionierskiego projektu, który jasno dowodzi, że ‘czyste’ technologie promowane w ramach Solar Impulse mogą również odegrać znaczącą rolę w życiu codziennym“, stwierdził Piccard, założyciel i Prezes Solar Impulse.

Źródło: Bayer