Na resztki pożniwne

Już wkrótce żniwa, a zaraz po nich przyjdzie czas na pożniwną uprawę ścierniska, zmniejszającą parowanie wody z gleby oraz zachwaszczenie. Jednak o tym, jak będzie ona wykonana, należy pomyśleć już na etapie zbiorów. Zwłaszcza, jeśli słoma w rozdrobnionej postaci ma pozostać na polu.

Metodą na rozwiązanie problemu dużej ilości resztek pożniwnych może być talerzowy agregat ścierniskowy ATLAS czeskiej firmy STROM, która od ponad 10 lat wytwarza agregaty talerzowe. Ta półzawieszana maszyna jest następcą produkowanego do tej pory modelu o nazwie Discland. ATLAS został oficjalnie zaprezentowany na targach Agritechnica w Hanowerze w listopadzie 2012 roku. Obecnie dostępna jest wersja AO o szerokości roboczej od 4 do 6 m, a w drugiej połowie bieżącego roku do oferty dołączą większe modele, o szerokości sięgającej 12 m.
Wszechstronny i dokładny
ATLAS jest narzędziem do wykonania zabiegu płytkiej uprawy gleby czy podorywki nawet w trudnych warunkach pracy. Głównym elementem roboczym jest kompaktowa brona talerzowa składająca się z dwóch rzędów nacinanych talerzy o średnicy 620 mm, pozwalających na uprawę gleby do głębokości 18 cm z jednoczesnym pocięciem i wymieszaniem z ziemią nawet dużej ilości resztek roślinnych.
Urządzenie może zostać wyposażone w dwa rodzaje talerzy – wycinające o stałej geometrii oraz agresywne” (A-disc). Firma STROM jako pierwsza w Europie zastosowała to rozwiązanie, które idealnie nadaje się do obróbki dużych ilość resztek roślinnych.
Ustawione pod odpowiednim kątem talerze o dużej średnicy agresywnie zagłębiają się w powierzchnię pola oraz doskonale spulchniają zarówno lekką, jak i cięższą glebę, a sprężynowe zawieszenie każdego z ramion tarczy zapobiega uszkodzeniom elementów roboczych. Utrzymanie jednolitej głębokości pracy narzędzia umożliwiają koła podporowe umieszczone przed sekcją talerzową, a boczne osłony powodują, że gleba nie wydostaje się poza obrys maszyny. Pomiędzy rzędami talerzy znajduje się szereg palców, które dodatkowo rozbijają bryły oraz ograniczają wyrzucanie ziemi ponad ramę maszyny.
Wał do wyboru
Uprawiona ziemia jest zagęszczana i wyrównywana za pomocą jednego z sześciu dostępnych wałów o różnych profilach i masie od 110 do ponad 190 kg przypadających na 1 m szerokości roboczej. Przystosowane są one do pracy na różnych typach gleb. Do wyboru jest między innymi intensywnie rozdrabniający glebę wał stalowy (V-ring), wał gumowy (Gumipacker) doskonale sprawdzający się na wilgotnych i lekkich stanowiskach czy klasyczny wał prętowy.
Możliwość pracy z dużą prędkością roboczą, wynoszącą nawet 15 km/h, pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności powierzchniowej oraz pełne wykorzystanie mocy współpracującego ciągnika.
Bezobsługowy system Flexi-Box
Na szczególną uwagę zasługuje system zawieszenia talerzy Flexi-Box. To unikatowe rozwiązanie, rozwijane przez ponad 3 lata, pozwoliło nie tylko na wytłumienie drgań przenoszonych na ramę maszyny, ale też ułatwiło jej obsługę. Umieszczone w sztywnych “silentblokach” czopy grządzieli nie wymagają bowiem smarowania, a odpowiednio zabezpieczone łożyskowanie kulkowe odznacza się długą żywotnością i odpornością na zanieczyszczenia. Do tego łożyska nie potrzebują konserwacji.
System Flexi-Box zastosowany w agregatach ATLAS zdecydowanie wyróżnia to urządzenie na tle konkurencyjnych rozwiązań. Najważniejszą jego cechą jest to, iż odpowiednie ułożenie czopów całkowicie nie wymaga konserwacji, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas ale i pięniądzę.

Wysoka jakość pracy agregatu Atlas znalazła już potwierdzenie w praktyce. Na polach należących do spółki TEAM w pobliżu Velvar uprawiane były pola po gorczycy oraz po kukurydzy zbieranej na ziarno. Przy głębokości pracy równej 10 cm i prędkości około 12 km/h resztki roślinne zostały dokładnie wymieszane z glebą, a pozostałe pole było idealnie wyrównane. Agregat współpracował z ciągnikiem o mocy 200 KM.

Firma STROM Export Sp. z o.o. została założona w 1997 roku jako część składowa grupy handlowej STROM Centrum group, która należy do największych dostawców maszyn rolniczych w Europie Środkowej. W port folio firmy można znaleźć trzy podstawowe typy produktów: maszyny do obróbki gleby, mulczery i technikę transportową. Celem STROM Export jest rozwijać, produkować i dystrybuować produkty wysokiej jakości spełniające najbardziej zaawansowane wymagania rolników.
Dodatkowe informacje o firmie STROM Export Sp. z o.o. dostępne są na stronie: www.stromexport.com

Źródło: 4Green