Młody rolnik dostanie 75 tysięcy zł

Premia dla Młodych rolników” została podniesiona do 75 tysięcy zł. Komisja Europejska przyjęła propozycję Polski w sprawie podwyższenia z 50 do 75 tys. zł premii dla “Młodych rolników”, wypłacanej ze środków Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Starania o podwyższenie premii prowadzone w Brukseli przez Ministra Marka Sawickiego trwały przeszło rok i przyniosły skutek, dzięki czemu podwyższona premia przyznawana będzie już w najbliższym naborze wniosków o udzielenie wsparcia “Ułatwiającego strat młodych rolników”, a będą mogli z niej skorzystać także ci którzy złożyli wnioski w poprzednim naborze, ale nie podpisali jeszcze z Agencją umów.”

Nowy nabór wniosków ARiMR planuje przeprowadzić w III kwartale 2010 r. Młodzi rolnicy”, którzy złożyli już wnioski o premie w wysokości 50 tysięcy zł. ale nie podpisali jeszcze umów z Agencją, jeśli chcą skorzystać z wyższej premii, jak wyjaśnił na konferencji prasowej w Warszawie Minister rolnictwa, muszą teraz złożyć korektę do złożonych wniosków. Polega ona na dodaniu informacji na co chcą przeznaczyć dodatkowe 25 tysięcy z wyższej premii.

Minister Marek Sawicki poinformował także, że korzystnie zostały zmienione przepisy określające zasady przyznawania premii dla “Młodych rolników”. Złagodzone zostały wymogi dotyczące minimalnej powierzchni użytków rolnych. ARiMR będzie mogła teraz przyznawać w całym kraju premię ułatwiającą start zawodowy tym, których gospodarstwa mają powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia “krajowa”. To jest istotne, bo do tej pory w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstwa była znacznie wyższa od średniej krajowej, premię mógł o trzymać tylko rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej od średniej dla tego województwa co oznaczało, że w niektórych regionach ten warunek był w zasadzie nie do spełnienia, gdyż średnia areału jest w nich wysoka, a kupno dodatkowej ziemi jest w zasadzie niemożliwe.

Kolejną dobrą informacją jest także rozszerzenie definicji “dnia rozpoczęcia działalności rolniczej” przez osobę ubiegającą się o premię ułatwiającą start zawodowy. W przypadku osób, które po raz pierwszy weszły w posiadanie gospodarstwa rolnego w drodze spadku i nie później niż w ciągu 12 miesięcy od nabycia tej nieruchomości przekazały ją w dzierżawę, podjęcie prowadzenia działalności rolniczej liczone będzie od dnia rozwiązania/wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że zawarta została w formie aktu notarialnego albo z datą pewną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności