Ludzie listy piszą: W kwestii zaprawiania kukurydzy

Od stycznia 2009 roku firma Bayer CropScience będąca właścicielem i dystrybutorem zaprawy do kukurydzy Mesurol 500 FS podjęła decyzję, iż produktu nie można kupić w sklepach i hurtowniach, czyli sieciach handlowych oferujących pestycydy. Można natomiast zamówić u dystrybutora nasiona kukurydzy już zaprawione preparatem Mesurol 500 FS lub zamówić usługę zaprawienia swojej partii nasion.

Redakcja Wiadomości Rolniczych Polska otrzymała list od jednego z Czytelników, w którym poruszono kwestię dostępności, a właściwie jej braku, zaprawy Mesurol 500 FS dla producentów kukurydzy.

<i?Witam serdecznie. Proszę o pomoc w takiej oto kwestii. Środek chemiczny do zaprawiania nasion kukurydzy o nazwie MESUROL 500 FS produkowany przez koncern BAYER jest wprawdzie zarejestrowany do użytku na terenie naszego kraju, ale fizycznie jest od stycznia b.r. niedostępny dla rolników producentów kukurydzy. Wielu z nich już ma, albo będzie miało kłopot z zaprawieniem nasion kukurydzy preparatem odstraszającym krukowate i gołębie. Na rynku zamienników MESUROLU 500 FS nie ma. Czym wobec tego rolnicy mają zabezpieczać swoje zasiewy kukurydzy? Proszę o pomoc redakcję WIADOMOŚĆI ROLNICZYCH." (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Odpowiedzi na pytanie Naszego Czytelnika poszukaliśmy w koncernie Bayer CropScience, który jest właścicielem preparatu i u dystrybutora nasion kukurydzy.
Bayer CropScience, Tomasz Kowal: Począwszy od tego roku zaprawa Mesurol 500 FS dostępna jest wyłącznie na nasionach kwalifikowanych kukurydzy. Oznacza to, że tego produktu nie będzie można już kupić w sieci handlowej oferującej pestycydy (sklepy, hurtownie). Będzie można natomiast zamówić u dystrybutora nasiona kukurydzy już zaprawione Mesurolem 500 FS. Decyzja ta została podyktowana troską o jakość zaprawiania, a co za tym idzie o skuteczność działania produktu, bezpieczeństwo dla użytkownika, rośliny uprawnej i środowiska naturalnego. “Doprawianie” Mesurolem 500 FS kupionych nasion kukurydzy (zaprawionych już wcześniej przez firmę nasienną zaprawą fungicydową) nie gwarantuje odpowiedniej jakości. Tak więc tylko firmy nasienne są w stanie przygotować zaprawione nasiona, które będą spełniały powyższe oczekiwania. Mesurol 500 FS jest zaprawą niezwykle popularną wśród producentów kukurydzy. Posiada mocne działanie repelentne (odstrasza ptaki) oraz zwalcza ploniarkę zbożówkę. Rolników, którzy są zainteresowani tym rozwiązaniem prosimy o zamawianie nasion zaprawionych Mesurolem 500 FS u swojego dystrybutora nasion. Czekanie z decyzją do ostatniej chwili spowoduje, że firmy nasienne nie będą w stanie zrealizować zamówienia.

Włodzimierz Kulczyński, firma Obrol: Firma Bayer od stycznia 2009 roku zdecydował się na inny sposób rozprowadzania tej zaprawy, ze względu na to, że pojawiły się problemy techniczne z zaprawianiem kukurydzy. Wobec takiej sytuacji koncern Bayer CropScience opracował konkretną recepturę i procedurę postępowania przy zaprawianiu nasion kukurydzy. Zdecydował się na ten zabieg tylko poprzez firmy, które robią to profesjonalnie. Dlatego Mesurol 500 FS nie jest dostępny bezpośrednio. Nie oznacza to jednak, że rolnicy nie mają dostępu do tej zaprawy. W każdej chwili, kto do nas zadzwoni, może usługowo zaprawić nasiona Mesurolem. Sprawa jest prosta: wystarczy zadzwonić, zgłosić ilość nasion, a my zamawiamy transport i wykonujemy usługę. Koszt przesłania do nas około pół palety nasion z terenu całej Polski to 150 zł. My te nasiona zaprawiamy, plombujemy w worki i z odpowiednią informacją odsyłamy do klienta. Można zaprawiać kukurydzę Mesurolem, ale tylko poprzez firmy do tego powołane, pracujące na profesjonalnym sprzęcie. Dokładnie wczoraj (9 marca) mieliśmy w firmie delegację z Niemiec z Bayera, która wizytuje wszystkie firmy w całej Europie, będące dystrybutorami ich produktów i powołanymi jednostkami do używania bayerowskich zapraw. Omówiliśmy punkt po punkcie całą drogę nasion, technologię zaprawiania, pakowania i odsyłania. Sprawdzono na ile jesteśmy przygotowani do wykonywania tej usługi. Zostaliśmy pozytywnie zweryfikowani i będziemy działać dalej.

Ewa Grabowska

Wiadomości Rolnicze Polskaewa@wrp.pl