fbpx
Strona głównaFirmy i produktyLubofoska - pod kukurydzę, rzepak i cebulę

Lubofoska – pod kukurydzę, rzepak i cebulę

Nowa Lubofoska 12-8-0 jest przeznaczona pod wszystkie rośliny uprawy polowej, które wymagają nawożenia azotem i fosforem. Poza składnikami podstawowymi nawóz zawiera wapń i siarkę. Szczególnie polecana jest na glebach wyczerpanych z fosforu lub uwsteczniających ten składnik oraz pod rośliny o dużych wymaganiach względem fosforu, na przykład kukurydzę. N

Według producenta nawozu (Luvena) dobre efekty można uzyskać na plantacjach wykazujących duże zapotrzebowanie na siarkę, jak rzepak i cebula. Forma amonowa azotu jest dobrze wiązana w glebowym kompleksie sorpcyjnym, co pozwala na stosowanie nawozu przed siewem roślin bez obaw o wymycie tego składnika do głębszych warstw profilu glebowego. Formuła nawozu łączy dostarczenie roślinie uprawnej azotu i innych składników, z regulacją zasobności gleby w przyswajalny fosfor.

Lubofoska 12-8-0 jest nawozem wieloskładnikowym, granulowanym. Wykazuje bardzo dobre właściwości rozsiewowe, a wszystkie składniki są szybko uwalniane z granuli nawozowej. Amonowa forma azotu w nawozie poprawia efektywność fosforu w nawozie oraz zwiększa rozpuszczalność związków fosforu glebowego. Siarka występuje w nawozie w formach o różnej rozpuszczalności, co zapewnia efektywne działanie tego składnika przez cały sezon wegetacyjny.

Najwyższą efektywność nawożenia uzyskuje się stosując nawóz przedsiewnie, mieszając z glebą na głębokość 10-15 cm w czasie wykonywania przedsiewnych zabiegów uprawowych. Nawóz nie zawiera składników ograniczających kiełkowanie nasion, co umożliwia siew po 2-4 dniach od nawożenia. W przypadku pogłównego stosowania na plantacjach zbóż ozimych i rzepaku ozimego nawożenie należy wykonać w miarę możliwości jak najwcześniej wiosną, tak aby maksymalnie ograniczyć straty azotu. Na użytkach zielonych wskazane jest podzielenie dawki na dwie części i zastosowanie pierwszego nawożenia wczesną wiosną, a drugiego – po zbiorze pierwszego pokosu lub po drugim wypasie pastwiska.

E.G./WRP
na podst. mat. Luvena
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.