fbpx

Samorząd rolniczy chce zwiększenia limitu pomocy de minimis na dopłaty do nawozów

W związku z odmowną decyzją Komisji Europejskiej odnośnie notyfikowania dopłat do nawozów w ramach pomocy określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów przekazanym do KE przez Rząd RP 20 marca br. samorząd rolniczy postuluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Premiera Henryka Kowalczyka o podjęcie dalszych starań o możliwość pomocy rolnikom w związku z ogromnym wzrostem cen nawozów sztucznych.

Zdaniem izb rolniczych w obecnej sytuacji należy czynić starania o zwiększenie limitu pomocy de minimis na poziomie kraju i dla poszczególnych gospodarstw.

Baner Syngenta

– Konieczne jest ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc dla rolników, ponieważ obecna sytuacja na rynku nawozów nie może być uważana za normalne warunki rynkowe i pomoc ze strony państwa należy się rolnikom. Już od sierpnia 2021 r. ceny nawozów azotowych zaczęły drastycznie rosnąć i pojawiły się problemy z zaopatrzeniem, często u dystrybutorów nie można było kupić nawozów, nawet po wysokich cenach – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Jak podkreśla KRIR rolnicy muszą otrzymać wsparcie do zakupu nawozów, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dlatego w związku z przedłużającymi się negocjacjami z KE samorząd rolniczy proponuje tymczasowe rozwiązanie, aby zakłady azotowe produkujące nawozy dla rolnictwa sprzedawały rolnikom nawozy z opóźnionym terminem płatności, określonym na okres po żniwach lub w terminie wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, kiedy rolnicy otrzymają środki finansowe i będą wypłacalni.

Według KRIR zabezpieczeniem dla tych  transakcji mogłaby być umowa na zakup zboża, rzepaku, kukurydzy z Elewarr Sp. z o.o. lub wniosek złożony do ARiMR.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Zastanawiam się po co jest to KRiR i co jeszcze wymyśli. Producenta nawozów nie interesuje takie zabezpieczenie jak zaproponowało KRIR (brak zabezpieczenia bo nie wiadomo czy się urodzi i czy rolnik nie teleportuje się gdzieś za granicę jak dostanie nawozy i mu nie wyjdzie). Może niech Profesor Glapiński udzieli kredytów 0% z zabezpieczeniem na ziemię. Wytwórca nawozów nie ma czasu łazić po sądach i ściągać długi, banki mają inne narzędzia jak ktoś nie spłaci gotówkowo to odda majątek. To co proponuje KRiR bardziej prowadzić będzie do nadużyć, kumoterstwa i oszustw finansowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.