Kultywator do uprawy pasowej STRIGER

Jedną z nowości zaprezentowanych przez firmę KUHN Maszyny Rolnicze podczas AGRO SHOW 2012 w Bednarach jest kultywator do uprawy pasowej STRIGER. Prace nad maszyną trwały 3 lata, informacje czerpano od rolników o różnych specjalizacjach, a doświadczenia pozwoliły opracować maszynę do uprawy gleby pod siew pasowy.

Cel był następujący: w pierwszym etapie uprawić glebę w pasach, a następnie – w drugim etapie przeprowadzić siew, jednocześnie zachowując odstęp czasu pomiędzy kolejnymi etapami, aby gleba mogła się odpowiednio nagrzać. Wspólnym celem wszystkich rolników biorących udział w tym projekcie było opracowanie ekonomicznej technologii uprawy, która nie będzie miała negatywnego wpływu na plony.

Przygotowanie gleby, dzięki zastosowaniu kultywatora STRIGER, daje skuteczne nagrzewanie w rzędach – dla szybszych wschodów roślin. W uprawie pasowej uprawiany jest wąski pas gleby, w który zostaną przy drugim przejeździe wprowadzone nasiona siewnikiem, a nawozy dozowane są pod ziarno”, co jest nowością w technologii. Uprawa pasowa ogranicza się tylko do rzędu, w którym zostaną umieszczone nasiona. Dzięki uprawie tylko co drugiego rzędu zachowana zostaje właściwa wilgotność gleby pomiędzy rzędami oraz zapewnione jest przesiąkania wody deszczowej między rzędami, co zapobiec ma erozji gleby.
Rozluźnienie gleby występuje dokładnie w tym obszarze, w którym jest to konieczne do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego, a dodatkowo umożliwia pobieranie składników pokarmowych i wody z głębszych warstw gleby. Kultywator rozluźnia też glebę – bez ryzyka tworzenia podeszwy płużnej.

Kultywator STRIGER dostępny będzie na rynku z ramą sztywną lub z ramą składaną. Standardowy rozstaw rzędów wersjach od 4 do 12-rzędowych wynosi 45 – 80 cm. Wszystkie części robocze wyposażone są w sprężyny umożliwiające pracę na kamienistej glebie. Konstrukcja maszyny pozwala na pracę w zróżnicowanych warunkach glebowych oraz przy różnym stopniu nagromadzenia materii organicznej.
Wszystkie sekcje robocze są wyposażone w gwiaździste oczyszczacze z regulacją wysokości pracy, które usuwają resztki roślinne z rzędu, ograniczając ryzyko chorób. Regulacja falistych talerzy, kierujących uprawianą glebę, umożliwia tworzenie pasów o szerokości 10 – 20 cm. Możliwe jest także formowanie niewielkich redlin. Zęby z powłoką węglikową można łatwo regulować w zakresie szerokości roboczej od 0 do 30 cm. Siłę nacisku ruchomego koła dociskowego, wykorzystywanego do jesiennego siewu, można regulować, aby uzyskać łoże siewne pozbawione zagłębień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności