Konferencja o zwalczaniu choroby Aujeszkyego

W dniu 21 lutego br z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Weterynaryjnym Centrum Kształcenia Podyplomowego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu Wieloletniego Programu Zwalczania Choroby Aujeszkyego u świń na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2008-2013.

reklama
Baner Amazone

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Ministerstwa Rolnictwa, Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędów Marszałkowskich, Wojewodów, a także izb rolniczych z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Celem programu jest uwolnienie terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od choroby Aujeszkyego u świń. Cel ten w odniesieniu do poszczególnych powiatów, a następnie województw może zostać osiągnięty w terminie wcześniejszym. W takim przypadku dany region zostanie uznany za urzędowo wolny od choroby Aujeszkyego u świń stosownym aktem prawnym. W dniu zakończenia programu wszystkie województwa realizujące Program zwalczania choroby Aujeszkyego u świń powinny zostać uznane za urzędowo wolne od tej jednostki chorobowej.

reklama
Baner Kioti

W pierwszym etapie realizacji Programu zostanie przeprowadzone próbobranie we wszystkich stadach świń na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. W wyniku przeprowadzonego badania zostanie określona liczba stad świń zakażonych wirusem choroby Aujeszkyego. Przeprowadzone zostaną także badania próbek krwi pozyskanej od dzików do badań kontrolnych w kierunku klasycznego pomoru świń u dzików. Będzie to pierwsze próbobranie, które pozwoli na ocenę stopnia zapowietrzenia powiatów w poszczególnych województwach, a co za tym idzie na określenie liczby stad, w których będą prowadzone szczepienia świń przeciwko chorobie Aujeszkyego. W drugim etapie zostanie przeprowadzone drugie próbobranie w stadach uznanych za potencjalnie wolne od wirusa choroby Aujeszkyego u świń (PW) oraz zostaną rozpoczęte szczepienia w stadach świń zakażonych wirusem choroby Aujeszkyego (Z) i w stadach na obszarze zapowietrzonym (OZ). Do czynności związanych z realizacją Programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, powiatowi lekarze weterynarii mogą wyznaczyć lekarzy weterynarii nie będących pracownikami Inspekcji, zgodnie z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 33, poz. 287, z późn. zm.).

Inicjacja działań organów Inspekcji Weterynaryjnej w ramach uruchomienia programu tj. rozpoczęcie pobierania pierwszej transzy próbek w stadach trzody chlewnej planowane jest już w marcu. W 2008 roku przewiduje się pobranie ok. 5,5 mln prób krwi z chlewni o cyklu zamkniętym, oraz ok.5,4 mln prób z tuczarni tj. łącznie ok. 10,9 mln prób. Taka ilość pozwoli na pełne wykorzystanie dofinansowania na obecny rok w wysokości 5 mln euro, jakie Polska otrzymała z Komisji Europejskiej na pokrycie kosztów kwalifikowanych tj. badań laboratoryjnych. Wszelkie pozostałe koszty wdrażania programu pokryte zostaną z budżetu państwa.

źródło: KRIR

N

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

Nowości od Danko

INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI