Kapusta biała – optymalizacja produkcji i przechowywania

Uprawa kapust późnych, przydatnych do przechowania, pozwala producentom na rozciągnięcie sezonu sprzedaży tego warzywa, aż do wczesnej wiosny. Po silnym odwrocie od tego typu produkcji w poprzednim sezonie (spowodowanym załamaniem się cen), w tym roku producenci prawdopodobnie powrócą do uprawy kapust przechowalniczych.

Zdaniem wielu rolników utrzymywanie produkcji każdego roku oraz racjonalizacja kosztów pozwala na osiągnięcie dochodu. Koszty te można obniżać zarówno podczas produkcji, jak i podczas przechowania kapusty. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest odpowiedni dobór odmian.

Adaptor, nowa odmiana z Syngenta Seeds, przystosowana jest do wyjątkowo trudnych warunków uprawy. Dzięki odporności na suszę potrafi wydać zadowalający plon nawet na gorszych stanowiskach (tam, gdzie nie ma możliwości nawadniania). Podwyższona tolerancja na szkodniki – takie jak mszyca czy wciornastek – sprawia, że ochrona nie wymaga tak wielu nakładów jak w przypadku innych odmian. Lekko spłaszczone główki, o masie około trzech kilogramów, można przechowywać nawet do początków kwietnia.

Cilion – to odmiana do bardzo długiego przechowania. W chłodniach może być przechowywana nawet do lipca. W Polsce sprzedaż kapust z poprzedniego sezonu najczęściej kończy się na początku maja, gdy na rynku pojawia się wczesna produkcja. Jeśli nie zależy nam na przechowywaniu kapusty do lipca, wówczas możemy zmienić warunki przechowywania – temperatura w przechowalni nie musi być aż tak niska. Podwyższenie temperatury skróci proces do końca kwietnia, a koszty przechowywania będą niższe. Cilion ma jeszcze dodatkową zaletę – wyjątkowo długo utrzymujący się zielony kolor liści po przechowaniu.

Innym sposobem racjonalizowania kosztów jest wybieranie odmian o okrągłej główce. Ta cecha pozwala na zwiększenie masy przechowywanych główek, gdyż wypełnienie skrzynio-palety jest dużo lepsze. Do takich odmian należą Unifor i Kilazol, których idealnie okrągłe główki dobrze wypełniają skrzynie (badania wykazały, że o 10% więcej główek mieści się w kontenerze niż w przypadku innych odmian).

Istotną zaletą obu odmian jest również ciężar główek przy niewielkiej ich objętości, a to dzięki doskonałemu wypełnieniu i zwartej strukturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności