fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychJest sporo czynników wspierających cenę pszenicy, jednak ta spada. Załamuje się rynek...

Jest sporo czynników wspierających cenę pszenicy, jednak ta spada. Załamuje się rynek kukurydzy i rzepaku

Zeszły tydzień był sprzyjający dla cen pszenicy na światowych giełdach, jednak już dziś otwarcia sesji na giełdach w Chicago i w Paryżu przyniosły straty. Mimo że jest kilka powodów, dla których tak być nie powinno.

Na te wskazuje serwis Kaack, w tym m.in. kurczące się zapasy końcowe, ciągłe rosyjskie ataki na ukraińskie porty, spodziewane spadki plonów w Indiach i Australii będące pokłosiem El Nino, obawy dotyczące zbiorów w Argentynie czy wreszcie spadające zapasy ryżu, które powinny wywołać dodatkowy popyt na pszenicę. Ostatnia kwestia to jakość pszenicy, która w Chinach i w Europie w wielu regionach pozostawia sporo do życzenia.

Zmiany notowań zbóż i oleistych w tygodniu 8-15 września

Jedną z ważniejszych informacji z zeszłego tygodnia jest decyzja o nieprzedłużeniu zakazu importu dla 5 krajów przyfrontowych: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii.

Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły, że będą w dalszym ciągu zakazywać importu Ukrainy do swoich krajów. Jakie praktyczne konsekwencje będzie miało najnowsze osiągnięcie, dopiero się okaże. Jeżeli jednak tranzyt z Ukrainy do państw UE położonych dalej na zachód będzie nadal możliwy, wpływ będzie niewielki – informuje Kaack.

Niezbyt optymistyczne wieści płyną z rynku kukurydzy i oleistych. Wszystko to ze względu na wysoką podaż soi i kukurydzy z krajów Ameryki Południowej, przede wszystkim z Brazylii. Sytuacji nie poprawiają wysokie zbiory rzepaku na Ukrainie. Dla tych upraw również początek poniedziałkowej sesji nie wygląda dobrze.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]