fbpx

Jazda z CLAAS-ą

Sezon 2010 firma CLAAS rozpoczęła demonstracyjnym tournée ciągników i maszyn uprawowych pod koniec marca. 8 kwietnia, na polu rzepaku przylegającym do siedziby firmy Tech-Kom w Żabikowie k/Środy Wielkopolskiej, jednego ze swoich dealerów, odbył się kolejny z pokazów. Osiem modeli ciągników CLAAS zagregowanych z maszynami uprawowymi, ładowaczem czołowym, siewnikiem, rozsiewaczem nawozów, agregatem uprawowo-siewnym – na polu oraz kilkadziesiąt maszyn na placu, od małych gabarytowo prasoowijarek po te największe – kombajny, przykuwały uwagę ponad setki rolników zgromadzonych na pokazach.

O tym, jak pracują ciągniki CLAAS można było przekonać się podczas prezentacji oraz w trakcie jazdy. Pierwszym z prezentowanych był ciągnik AXOS 340 z zawieszoną broną wirnikową KE-170 firmy Amazone. Wszystkie ciągniki AXOS mają zamontowane silniki Perkinsa, a skrzynia biegów może mieć jedną z trzech wersji przekładni. W prezentowanym modelu zamontowano przekładnię 20/20. Udźwig tylnego podnośnika to 5200 kg, a podnośnik może być uruchamiany mechanicznie lub hydraulicznie. Ciągniki AXOS występują w dwóch wersjach kabin: z niskim lub wysokim dachem. Przy wersji z wysokim dachem, ciągnik ma wysokość w granicach 2,75 m. Wysokość można obniżyć poprzez odpowiedni moduł dachowy do 2, 43 m. Jest to szczególnie ważne, gdy ciągnik ma pracować np. w wiatach, czy budynkach inwentarskich, które mają bardzo niskie przejazdy. Wszystkie ciągniki AXOS mają w standardzie otwierany luk dachowy. Przydaje się to bardzo do pracy z ładowaczem czołowym. Na uwagę zasługuje też bardzo dobra hydraulika ciągnika, o wydatku 60 litrów na minutę.

Nową serię ciągników ARION zaprezentowały trzy modele. ARION 430 reprezentował ciągniki czterocylindrowe (z dwoma zaworami na cylinder), w zakresach od 90 do 120 KM, z silnikiem John Deere o pojemności 4,5 litra. Ciekawym rozwiązaniem jest skrzynia przekładniowa, która ma 16 przełożeń do przodu, 16 do tyłu, cztery zautomatyzowane zakresy i cztery przełożenia zmieniane pod obciążeniem. A do zmiany biegów nie trzeba używać pedału sprzęgła. Dodatkowo w ciągniku zamontowano automatykę przełączania QUADRACTIVE, dzięki której po zaprogramowaniu obrotów silnika w terminalu uzyskuje się automatyczną zmianę przełożeń w zależności od obciążenia. W standardzie jest też hydrauliczna przekładnia nawrotna – dzięki której można ustawić agresywność działania rewersu. Podnośnik tylny – sterowany elektrohydraulicznie – ma udźwig maksymalny 6500 kg. Pompa hydrauliczna pracuje z wydatkiem 90 l/min. Ciągniki ARION 400 mają duży rozstaw osi, by mogły pracować z bardzo ciężkimi maszynami. ARIONY 400 występują w dwóch wersjach, tj. podstawowej oraz z komputerem pokładowym. Prezentowany model miał komputer CIS a pracował z kompaktowa broną talerzową Catros firmy Amazone.

ARION 540 to model z rodziny pięćsetek. Różnica w odniesieniu do modeli 400 to silnik czterocylindrowy, ale z czterema zaworami na cylinder i turbiną z łopatkami o zmiennej geometrii. ARIONY 500 występują w mocach od 105 do 150 KM. Zaprezentowano największy model z rodziny pięćsetek, wyposażony w komputer pokładowy CEBIS. Dzięki czemu ciągnik może zapamiętać 198 powtarzanych funkcji. Skrzynia przekładniowa o 24 przełożeniach do przodu i 24 do tyłu, z hydrauliczną przekładnią nawrotną. Również w tym modelu możliwe jest ustawienie stopnia zrywności. Ciągnik ma sześć przełożeń zmienianych pod obciążeniem, a automatyka zmiany przełożeń następuje w zależności od obrotów silnika. Hydraulika w tym ciągniku to pompa o wydajności 110 l/min, udźwig podnośnika to 6,5 tony. W standardzie wszystkie ARIONY 500 i 600 CIS oraz CEBIS mają amortyzowaną kabinę. Prezentowany ciągnik dodatkowo wyposażony był w system automatycznego prowadzenia z dokładnością do 7 cm, co można wykorzystać przy pracach precyzyjnych z rozsiewaczem czy opryskiwaczem. Na ciągniku zawieszony był rozsiewacz ZA-M firmy Amazone o pojemności 3000 l, z systemem ważenia, który w czasie jazdy umożliwia kalibrację rozsiewacza. Jest to przydatne w przypadku precyzyjnego nawożenia ze zmiennym dawkowaniem i z wykorzystaniem systemu GPS.

Największy model z rodziny ARION 600 to sześciocylindrowy ARION 630 C, z silnikiem o pojemności 6,8 l i pompą o wydatku 98 l/min. Skrzynia ma16 przełożeń do przodu i 16 do tyłu. Cztery zautomatyzowane zakresy, cztery przełożenia zmieniane pod obciążeniem. ARIONY 600 C występują w mocach od 120 do 145 KM. Udźwig tylnego podnośnika to 6500 kg, w standardzie są cztery zakresy wałka WOM. Ciągniki ARION 600 C mają w standardzie szklany luk dachowy, doskonale nadają się więc do współpracy z ładowaczem czołowym. Prezentowany model ciągnika o mocy 145 KM doskonale dawał sobie radę z pięciokorpusowym pługiem Gregoire-Besson.

Prezentacja kolejnych ciągników CLAAS wraz ze współpracującymi maszynami oraz wrażenia z jazdy w kolejnych relacjach a także w majowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.