Halvetic – innowacyjny herbicyd na bazie glifosatu. Jak działa?

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, podczas konferencji online, która odbyła się z końcem kwietnia, zaprezentował najnowszy środek chwastobójczy na bazie glifosatu. Preparat jest dostępny pod nazwą Halvetic. Jak zapewnił koncern, Halvetic to skuteczny, szybki w działaniu i prosty w użytkowaniu produkt do walki z chwastami, który powstał w oparciu o innowacyjną i opatentowaną technologię BGT (Better Glyphosate Technology), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności substancji czynnej, przy obniżeniu jej dawki na hektar o połowę w porównaniu do istniejących standardów. Halvetic jest dostępny w sprzedaży detalicznej od maja. O tym nowym herbicydzie totalnym opowiadał nam Andrzej Joniec, specjalista z firmy CIECH Sarzyna.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

– Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która zastosowała technologię BGT w skali przemysłowej i wprowadziła ją na rynek. Jednocześnie, jest to pierwsza tak znacząca innowacja w obszarze formulacji glifosatu od 45 lat. Efektem wieloletnich prac i badań jest nasz nowy produkt Halvetic, który wpisuje się nie tylko w nasz ambitny rozwój portfolio produktowego, ale również łączy troskę o środowisko naturalne z potrzebami nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwamówi Wojciech Babski, prezes Zarządu CIECH Sarzyna i szef biznesu AGRO w Grupie CIECH.

Halvetic jest herbicydem nieselektywnym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania bardzo szerokiego spektrum jednoliściennych oraz dwuliściennych chwastów jednorocznych i wieloletnich. Może być stosowany po zbiorach po różnych uprawach i na ścierniskach, do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, w sadach oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner Corner

Halvetic zawiera 180 g glifosatu w formie soli izopropyloaminowej oraz już wbudowane zwilżacze i siarczan amonu, na ogół dodawany przez użytkowników osobno, co poprawia łatwość jego stosowania. Dawka produktu jest uzależniona od gatunku chwastów, stopnia zachwaszczenia uprawy i wynosi od 1,5 do 6,0 l/ha. Środek jest pobierany przez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.), powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju, a następnie ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) w zależności od warunków meteorologicznych widoczne są po upływie 710 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po ok. 24 tygodniach.

reklama
Baner SUmi

Innowacyjne połączenie systemu adiuwantów (substancji pomocniczych) i innych dodatków, zapewnia pełną funkcjonalność glifosatu w jednym produkcie. Unikatowe połączenie wszystkich kluczowych składników ułatwia przygotowanie cieczy roboczej, a także zwiększa retencję produktu na powierzchni zwalczanych chwastów, stwarzając korzystne warunki dla wnikania substancji czynnej i przemieszczania jej do miejsca działania. Ogranicza także wpływ negatywnych czynników biotycznych (np. warstwa woskowa na powierzchni roślin), jak i abiotycznych (np. skrajne temperatury, niedostatek wody w glebie) na skuteczność zabiegu. Technologia BGT pozwala na znaczące zmniejszenie dawki glifosatu na hektar nawet o 50% w porównaniu do innych produktów, bez rezygnacji ze sprawdzonej skuteczności.

Przypomnijmy, że glifosat jest najczęściej używaną na świecie substancją czynną stosowaną w ochronie roślin. Herbicydy na nim oparte są jednymi z najdokładniej przebadanych środków ochrony roślin na świecie, dopuszczonymi do użytku przez agencje regulacyjne w ponad 160 krajach. Bezpieczeństwo ich stosowania jest potwierdzone przez ponad 800 opracowań naukowych. Takie stanowisko zajęły także najważniejsze światowe instytucje zajmujące się stosowaniem tego typu substancji w produkcji żywności dla ludzi. Pozytywną opinię wydał przede wszystkim Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

8 KOMENTARZE

  1. Jeżeli ktoś uważa że ten herbicyd czy inne środki stosowane w rolnictwie są nie szkodliwe dla nas ludzi środowiska i zwierząt owadów to jest skończonym ….
    Już jest tyle materiałów i to od lat tyle badań już nawet w Polsce są akcje gdzie masowo badają dzieci na zawartość też substancji w organizmie .
    Wielu biznesmenów rolnictwa stosując to świństwo nie konsumuje swoich produktów na dodatek wiedzą że wody gruntowe są na tyle skażone ze ujęcia z własnych studni to służą jako techniczne .
    Sam fakt że w Ameryce już procesy wygrane gdzie firma będzie musiała zapłacić odszkodowanie dla osoby mającej nowotwór i kolejne są pzwy .
    Mosendo wiedziało co robi sprzedając swój patent i teraz Bayer będzie Się gimnastykować.

    • Jak piszesz takie bzdury to jesteś zdecydowanie nieświadomy. Stężenie substancji aktywnych w produktach rolnych jest na tyle niskie że bardziej szkodliwe są suplementy lub kawa którą codziennie pijesz. Nie mówiąc już o alkoholu. Nie wiem czemu Monsanto przegrało sprawę w USA, bo osoby które z nimi wygrały stosowały glifosat w sposób nieprawidłowy.

  2. Glifosad jest substancją rakotwórczą.Kudzue się dziwią z skąd tyle ludzi chorych na raka jest odpowiedź Sami odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcecie jeść zdrowe owoce piękne które są traktowane różnymi pestycydami i gglifisadem ok 49 razy w ciągu wzrostu.Na większości pestycydów jest napis substancją rakotwórcza.Tajie są zdrowe polskie owoce.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.