fbpx

Drony nad polami zbadają uprawy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i firmą Poldrone z Gniezna stworzą innowacyjną usługę informatyczną dla rolnictwa przyszłości – SenseCrops.

SenseCrops to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które w każdej fazie wzrostu rośliny (pszenica ozima, rzepak, kukurydza) wskaże przewidywany plon, ilość potrzebnego nawozu czy stan nawodnienia, z uwzględnieniem podziału na jednorodne części pól i szczegółową informację dotyczącą stanu gleby.

Niezbędne do tego dane zbierze latający nad polem uprawnym dron. Spersonalizowane usługi generowane będą w sposób autonomiczny na bazie sztucznej inteligencji i udostępniane w dedykowanym portalu rolniczym.

Celem naukowców jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnym w skali kraju produktem – usługą informatyczną służącą optymalizacji zarządzania produktywnością upraw rolniczych.

Konsorcjum zdobyło grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Szybka Ścieżka Agrotech. Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln zł.

SDF baner ciągnik
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.