Drony nad polami zbadają uprawy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i firmą Poldrone z Gniezna stworzą innowacyjną usługę informatyczną dla rolnictwa przyszłości – SenseCrops.

SenseCrops to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które w każdej fazie wzrostu rośliny (pszenica ozima, rzepak, kukurydza) wskaże przewidywany plon, ilość potrzebnego nawozu czy stan nawodnienia, z uwzględnieniem podziału na jednorodne części pól i szczegółową informację dotyczącą stanu gleby.

Niezbędne do tego dane zbierze latający nad polem uprawnym dron. Spersonalizowane usługi generowane będą w sposób autonomiczny na bazie sztucznej inteligencji i udostępniane w dedykowanym portalu rolniczym.

Celem naukowców jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnym w skali kraju produktem – usługą informatyczną służącą optymalizacji zarządzania produktywnością upraw rolniczych.

Konsorcjum zdobyło grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Szybka Ścieżka Agrotech. Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności