Donald Tusk ucieknie do Brukseli?

Donald Tusk może być głównym kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko szefa Komisji Europejskiej – informuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.

Zdaniem gazety, za kandydaturą polskiego premiera opowiada się m.in kanclerz Angela Merkel. Der Spiegelprzypomina, że gdy w maju Donald Tusk odbierał w Berlinie nagrodę im. Walthera Rathenau’a, Angela Merkel nie szczędziła pochwał pod adresem szefa polskiego rządu, nazywając go przekonanym i dynamicznym Europejczykiem. Niewielu wiedziało jednak, że za tymi ciepłymi słowami kryje się oferta pracy dla polskiego premiera.
W Europejskiej Partii Ludowej, do której należy zarówno Platforma Obywatelska jak i CDU Angeli Merkel, dojrzewa bowiem pomysł, aby to właśnie Donald Tusk ubiegał się o fotel szefa Komisji Europejskiej. Jak czytamy, stanowisko będzie wolne w 2014 roku, kiedy skończy się kadencja Jose Barroso.
Der Spiegel dodaje, że najpoważniejszym przeciwnikiem Donalda Tuska mógłby być Niemiec Martin Schulz, który najpewniej będzie kandydatem europejskich socjalistów. Pod uwagę brana jest także kompromisowa kandydatura obecnego premiera Włoch Mario Monti’ego.
Źródło: Money.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności