fbpx
Strona głównaPozostałeDobre prognozy dla cen na rynku trzody

Dobre prognozy dla cen na rynku trzody

Jak podał GUS, w końcu listopada 2008 r. pogłowie trzody chlewnej liczyło 14242,3 tys. sztuk, wykazując spadek o 19,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ekonomiści nie kryją zaskoczenia. Jescze parę miesięcy temu nikt nie spodziewał się aż takiego spadku pogłowia. Zakłady przetwórcze mogą mieć problem z zaopatrzeniem. Czynniki te mogą mieć duży wpływ na wzorst cen w skupie żywca.

Zmniejszyła się liczebność wszystkich grup wagowo-użytkowych stada świń, a najgłębiej spadło pogłowie prosiąt o wadze do 20 kg i loch pozostałych (luźnych oraz jeszcze nigdy nie krytych) – o 22,5%
W stosunku do listopada 2007 r. w strukturze pogłowia trzody chlewnej ogółem:zmniejszył się udział prosiąt, zwiększył się udział warchlaków oraz trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej z przeznaczeniem na ubój, udział trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej z przeznaczeniem na chów, w tym macior, pozostał bez zmian.

Komentarz do komunikatu GUS: na podstawie informacji BGŻ:
Opublikowane dane są sporym zaskoczeniem. Jeszcze parę miesięcy temu nikt nie spodziewał się aż takiego spadku pogłowia. We wrześniowym numerze Rynku Mięsa”” IERiGŻ podawał szacunki mówiące o pogłowiu w listopadzie na poziomie 15,0 mln sztuk. W opracowanym w październiku numerze “AgroMonitora”” Banku BGŻ, prognozowany był spadek pogłowia do poziomu 14,8 mln sztuk.
Dużym zaskoczeniem jest również informacja o dalszym spadku liczebności loch na chów, mimo szybko rosnącej w ostatnich miesiącach opłacalności chowu trzody chlewnej.Dalszy spadek liczby loch (o 6,4 proc. względem lipca) oznacza, że spadkowe tendencje w pogłowiu świń utrzymają się co najmniej do lipca 2009 roku. GUS bada pogłowie trzody chlewnej trzy razy w roku: w marcu, lipcu i listopadzie. Struktura i liczebność krajowego stada wskazują na to, że w końcu marca pogłowie świń może spaść nawet do 13,5-13,7 mln. Można oczekiwać, że liczebność tuczników na ubój będzie rekordowo niska w marcu,w lipcu powinna się nieznacznie zwiększyć sezonowo, jednakże najwcześniej dopiero w listopadzie nastąpi wzrost pogłowia w ujęciu rocznym. Oznacza to, że produkcja żywca i mięsa wieprzowego w br. będzie bardzo niska, nawet na poziomie o około 8-11 proc. mniejszym niż w 2008 roku. Zakłady ubojowe mogą mieć problemy z pozyskaniem żywca, a zakłady przetwórcze surowego mięsa. Słaby złoty będzie ograniczał import żywych świń i mięsa z UE. Wszystko wskazuje na to, że rok 2009 będzie rokiem rekordowych cen na rynku żywca wieprzowego.

opr. i foto: MS/Wrp.pl na podstawie opr. Tadeusza Szymańczaka z Mazowieckiej Izby Rolniczej

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.