fbpx

Daje i odbiera

Jedni dostają, a inni muszą oddawać. Dopłaty bezpośrednie należą się do gruntów odłogowanych, ale nie do ugorów. Co roku przekonuje się o tym kilka tysięcy rolników. A pieniądze pobrane za ziemię nie użytkowaną rolniczo prędzej czy później trzeba zwrócić.

Wojciech Zdanowski z Dębicz przyznaje, że do dopłat bezpośrednich zgłosił grunty, na których miał posiać pszenicę. Nigdy jednak tego nie zrobił. Udawało się przez 4 lata.

Wojciech Zdanowski, Dębicze: błąd tu popełniłem, że mogłem je przeorać. Ale rok nie sprawdzali, drugi nie sprawdzali, trzeci nie sprawdzali…

W końcu jednak Agencja skontrolowała pole i okazało się, że unijne dotacje trzeba zwrócić co do grosza. Dokładnie 10 tysięcy 300 złotych. Problem w tym , że takich pieniędzy pan Wojciech nie ma, bo wszystkie dotacje zainwestował w oborę.

Wojciech Zdanowski, Dębicze: problem polega na tym, co dalej, czy jest szansa na umorzenie, na raty lub całkowite umorzenie tej spłaty?

Zdaniem urzędników odroczenie terminu spłaty długu lub rozłożenie go na raty jest możliwe. Trzeba tylko złożyć odpowiedni wniosek do prezesa Agencji Restrukturyzacji.

Renata Mantur, ARiMR: taki wniosek należy wypełnić zgodnie z obowiązującymi przepisami. We wniosku tym podaje się dane rolnika, kwotę długu, jak również informację o stanie finansowym gospodarstwa.

Obecnie jest rozpatrywanych blisko 2 tysiące takich wniosków. Co roku zdarzają się przypadki, że po kontroli rolnicy muszą zwracać pieniądze, o które zdaniem Agencji ubiegali się niesłusznie.

Renata Mantur, ARiMR: patrząc na wszystkie lata, w których rolnicy ubiegali się o płatności bezpośrednie, płatności zwracało około 67 tysięcy rolników na ogólną kwotę około 17 milionów złotych.

Agencja Restrukturyzacji żąda zwrotu dotacji tylko wtedy, gdy kwota wypłacona niesłusznie przekracza równowartość 100 euro.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.