fbpx
Strona głównaUprawaOkopoweCzy rząd zapłaci za badanie prób ziemniaka?

Czy rząd zapłaci za badanie prób ziemniaka?

Producenci ziemniaków z województwa łódzkiego postulują do Izby Rolniczej o podjęcie działań w sprawie przekazania im przez resort rolnictwa środków na pokrywanie kosztów badania prób ziemniaka.

– Obecnie koszt jednej próby wynosi 110 zł. Próbę pobiera się do 25 ton i obejmuje każdą odmianę oddzielnie. Z powodu pandemii COVID-19 na rynku owoców i warzyw była i jest bardzo trudna sytuacja, gdyż jest znacznie mniejszy popyt i rolnicy nie mają gdzie sprzedawać swoich towarów, a jeśli już znajdą nabywców to oferowana cena jest znacznie poniżej kosztów produkcji. Rolnicy cały czas odczuwają ekonomiczne skutki pandemii i po prostu ich nie stać, żeby przez 3 lata badać ziemniaki – mówi Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Według samorządu rolniczego dzięki dopłacie  rolnicy chętniej przystąpią do badań, a co za tym idzie po uzyskaniu dla  gospodarstwa statusu miejsca produkcji wolnego od bakterii CMS.

Jak zaznaczają producenci, dzięki takiemu rozwiązaniu będzie ułatwiona swobodna sprzedaż ziemniaka przez polskiego rolnika do krajów Unii Europejskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.