fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyCzy Polsce wystarczy biomasy?

Czy Polsce wystarczy biomasy?

Polska, zgodnie z dyrektywą energetyczną Unii Europejskiej, jest zobowiązana do 2020 r. zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych z obecnych 5-6% do 15%. Zapotrzebowanie na biomasę roślin energetycznych do spalania wzrośnie o 8 mln ton. Tymczasem w 2008 r. energetyka zużyła około 3 mln ton biomasy, z czego 2,8 mln ton stanowiło drewno i jego odpady. Dotychczas produkcja zielonej” energii była większa głównie dzięki współspalaniu węgla i odpadów drzewnych.”

Zasoby drewna są ograniczone, konieczne stanie się więc zwiększenie produkcji biomasy nie pochodzącej z lasów. Według pobieżnych ocen, do 2020 r. na potrzeby energetyki trzeba by obsadzić roślinami energetycznymi około 200 tys. ha (w 2008 r. – około 10 tys. ha). Opłacalność produkcji wierzby energetycznej i miskanta jest na poziomie podobnym lub wyższym niż dochodowość produkcji pszenicy, żyta i pszenżyta. Rozwój uprawy roślin energetycznych osłabiają wysokie koszty założenia plantacji i brak gwarancji sprzedaży, ważne są też stabilne, długofalowe rozwiązania prawne.

Tymczasem, gdy energetyka przewiduje, że może brakować krajowej biomasy nieleśnej, od 2010 r. znikają dopłaty uzupełniające do uprawy roślin energetycznych i dotacje do zakładania ich plantacji. Płatności te zostały wprowadzone w 2007 r., a w listopadzie 2008 r. Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o ich zniesieniu od 2010 r., ponieważ wielkość upraw roślin energetycznych przekroczyła 2 mln ha, czyli maksymalną powierzchnię objętą dopłatami. Energetycy chcą walczyć o utrzymanie dopłat do zakładania plantacji, ponieważ związane z tym wydatki są największą barierą inwestycyjną dla rolników. Koszty założenia plantacji wierzby energetycznej szacowane są na 6,5-9,1 tys. zł na hektar. Plantacje nie mogą być zbyt małe, gdyż uprawa wtedy nie opłaca się. Aby stworzyć plantację 20 ha, trzeba zainwestować 130-180 tys. zł.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.