fbpx
Strona głównaPozostałeCzas na wnioski rolnośrodowiskowe

Czas na wnioski rolnośrodowiskowe

Producenci rolni, którzy będą się ubiegać o wsparcie z tytułu przedsięwzięć rolnośrodowiskowych, mogą składać wnioski od 15 maja do 31 sierpnia br. Dotyczy to rolników, którzy wnioski będą składać po raz pierwszy, a realizację przedsięwzięcia rozpoczną po 1 marca 2007 r.

Termin taki wprowadza nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 20 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.Zgodnie z nowymi przepisami, dla wszystkich działek rolnych i stref buforowych położonych na całym obszarze Natura 2000 będzie przysługiwać zwiększenie płatności o 20 proc. Dotychczas powiększone płatności przysługiwały tylko dla obszarów tzw. Ptasiej” Natury 2000 (czyli obszarów ochrony siedlisk dzikich ptaków). Większa płatność obejmie sprawy wszczęte od 1 marca 2006 r.- Zmianie uległ przepis, zgodnie z którym w przypadku wykrycia nieścisłości zmniejszana była płatność rolnośrodowiskowa za cały realizowany pakiet. Nowa regulacja wprowadza zasadę, że sankcją będzie objęta tylko ta część pakietu, w stosunku do której stwierdzono nieprawidłowość (np. w stosunku do działki rolnej, strefy buforowej, zwierzęcia).

Nowelizacja rozporządzenia znosi limity powierzchni użytków rolnych w strefach priorytetowych. Przed wprowadzeniem tego przepisu limit taki określony był odrębnie dla każdego województwa – mówi Iwona Musiał , rzecznik prasowy ARiMR.

Decyzje administracyjne dla wniosków złożonych od 15 maja do 31 sierpnia 2006 r. będą wydawane od 1 września do 15 grudnia br. (w poprzednich latach termin wydawania decyzji mijał z końcem lutego kolejnego roku). Zmiana ta wynika z kończącego się okresu programowania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 i ma na celu optymalne wykorzystanie środków przeznaczonych na ten cel z budżetu PROW.


WOC

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.