Ciągnik Roku dla New Holland T4060F

Firma New Holland zdobyła prestiżowe wyróżnienie Ciągnik Roku 2013, za model T4060F, w kategorii najlepszych maszyn specjalistycznych. T4060F jest flagowym modelem należącym do gamy ciągników T4000F/N/V. Połączenie mocy 106 KM z wąskim profilem maszyny czynią go idealnym rozwiązaniem w przypadku prac wykonywanych w winnicach oraz w sadach.

Ta nagroda jest dowodem uznania dla ciężkiej pracy i poświęcenia wszystkich osób zaangażowanych w rozwój ciągnika T4060F“, powiedział Carlo Lambro, Wiceprezydent New Holland na Europę. “Firma New Holland jest w pełni zaangażowana w utrzymanie pozycji światowego lidera w dziedzinie maszyn specjalistycznych oraz w opracowywanie nowatorskich systemów, takich jak ECOBraud, umożliwiających zwiększenie zysku plantatorów przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.”

Wydajność i bezpieczeństwo
Model T4060F, podobnie jak cała gama T4000F/N/V, został zaprojektowany pod kątem zapewnienia doskonałej efektywności wykonywanych prac. Szeroki wachlarz funkcji umożliwia plantatorom dostosowanie ciągnika do indywidualnych potrzeb gospodarstwa, użytkownicy tych ciągników mają do wyboru szereg przekładni napędowych, a wszystkie modele należące do serii “F” wyposażone są w oś przednią typu SuperSteerTM, zapewniającą najlepszy w swojej klasie promień skrętu: 76o. Bezpieczna praca jest zasługą 100% mechanicznej blokady parkingowej oraz nowego przełożenia WOM, które dodatkowo zwiększa wydajność pracy, a równocześnie pozwala zaoszczędzić 5% paliwa. Międzyosiowymi zaworami hydraulicznymi, o imponującym przepływie, steruje się za pomocą ergonomicznego joysticka, a cały system jest przystosowany do współpracy z narzędziami i maszynami napędzanymi silnikami hydraulicznymi, zapewniając 100-procentowy priorytet przepływu i powrót bezciśnieniowy. Nowymi, międzyosiowymi elektrozaworami hydraulicznymi steruje się za pomocą ergonomicznego, elektryczno-proporcjonalnego drążka sterowniczego, zarządzającego 8 wyjściami. Również ten system może współpracować z maszynami napędzanymi silnikami hydraulicznymi, zapewniając 100-procentowy priorytet i swobodny powrót.

Cała gama jest wyposażona w kabinę zapewniającą “poziom ochrony 2”, która została przeprojektowana i posiada wszystkie kluczowe funkcje nowoczesnego ciągnika, umożliwiając błyskawiczną orientację i intuicyjną obsługę.

Sterowniki i strategia ECOBraud
Firma New Holland wie, że dzisiejszy rynek jest wymagający i w celu utrzymania przewagi konkurencyjnej plantatorzy muszą optymalizować swoje nakłady, zmaksymalizować plony i dochody a jednocześnie osiągać najwyższą jakość produktów. W przypadku upraw winorośli oznacza to również spełnienie restrykcyjnych wymogów dotyczących ochrony środowiska naturalnego, w tym zmniejszenia emisji CO2 (tzw. ślad węglowy). Zestaw specjalistycznych sterowników dostępny w modelu T4060F umożliwia spełnianie tych wymogów dzięki zastosowaniu technologii precyzyjnego nawożenia.

Najpierw powstaje mapa plonowania całej winnicy i wyodrębniane są obszary o wysokiej i niskiej wydajności. Następnie dane te są analizowane przez opracowane przez firmę New Holland oprogramowanie PLMTM w celu utworzenia map wskazujących, ile nawozu należy stosować w poszczególnych obszarach. Dane te są przesyłane do ciągnika poprzez złącze USB, a pakiet narzędzi rolnictwa precyzyjnego zarządza zmiennym dawkowaniem nawozu.

Zastosowanie precyzyjnego nawożenia pomaga plantatorom zoptymalizować wzrost plonów, zapobiegając powstawaniu obszarów o nadmiernym lub ograniczonym wzroście, co dodatkowo poprawia jakość zbiorów. W rezultacie plantacje z winogronami wysokiej jakości zwiększają zyski.

Badania przeprowadzone przez firmę New Holland wykazały, że prace wykonywane przy użyciu zestawu specjalistycznych sterowników pozwoliły obniżyć nawożenie aż o 15%. Wpływa to istotnie na obniżenie kosztów produkcji. Ponadto, analizując to w kontekście programu ECOBraud, zastosowanie precyzyjnych sterowników pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w winnicy o 10%, co przyczynia się do ogólnej redukcji dwutlenku węgla o 10% w przypadku każdej wyprodukowanej butelki wina.

Wyświetlacz FM750
Kolorowy wyświetlacz z ekranem dotykowym FM750 umożliwia również operatorom błyskawiczne monitorowanie wszystkich najważniejszych parametrów maszyny, włącznie z rzeczywistą prędkością roboczą pracy dzięki sygnałom GPS, obszarem pracy, dawkowaniem nawozów, jak również ilością nawozu pozostałą w koszu rozsiewacza. Zaawansowana technologia śledzenia rzędów oznacza, iż operatorzy wiedzą dokładnie, które rzędy były nawożone, co pozwala uniknąć ponownego nawożenia, zmniejsza także zmęczenie operatora podczas długich dni roboczych i ułatwia pracę w nocy.
Źródło: New Holland