Atrakcyjne atraktanty

Ponad 80% roślin na świecie zapylanych jest przez owady. Wykorzystując silną reakcję pszczół na zapach, można kierować je na uprawy wymagające lepszego zapylenia. Jest to możliwe dzięki opryskiwaniu roślin atraktantami. Najczęściej są to preparaty pochodzenia roślinnego, które stanowią kompozycję kilku związków zapachowych, służące przywabianiu pszczół do roślin, których kwiaty są mało atrakcyjne.

Dzięki zastosowaniu atraktantów w efektywny sposób podnosi się atrakcyjność kwiatów różnych roślin i przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy pszczół i innych owadów zapylających, w następstwie czego uzyskuje się wzrost wielkości i jakości plonu. Przykładem takiego preparatu jest Pollinus. Jego aktywne składniki imitują feromon wydzielany przez pszczoły zwiadowczynie dla wskazania zbieraczkom źródła pożytku. Silny, kwiatowy zapach zwabia pszczoły, trzmiele oraz inne owady zapylające. Zwiększa więc atrakcyjność kwiatów, które w normalnych warunkach byłyby uznane za mało atrakcyjne, np. z powodu zapachu lub małej ilości wydzielanego nektaru. Pszczoły odnajdują opryskaną plantację i nie szukają nektaru na kwiatach konkurencyjnych.

Preparat maksymalizuje również zapylenie, kiedy okres zapylania jest skrócony, czy to z powodu złych warunków pogodowych np. niska temperatura (10-15oC), pochmurna pogoda, czy też gdy dana uprawa ma krótki okres zapylenia. Zalecany jest również do stosowania w rejonach, w których kwitną uprawy konkurencyjne – bardziej atrakcyjne dla pszczół.

Na plantacji potraktowanej atraktantem pszczoły pojawiają się w większej liczbie i pracują aktywniej. Po wykonaniu 2 zabiegów opryskiwania (początek i pełnia kwitnienia) przyrost plonu rzepaku mieścił się w przedziale 10,6 do nawet 23%. Oprócz zwyżki plonu (na którą składała się większa liczba zawiązanych łuszczyn z większą ilością dobrze wykształconych nasion) obserwowano również wpływ na parametry jakościowe. Po zastosowaniu preparatu obserwowano większą MTZ oraz pozytywny wpływ na zawartość tłuszczu surowego w nasionach (o ponad 1% większa w porównaniu do kombinacji nieopryskiwanej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności