ARiMR wypłaci rolnikom 5 mld zł do końca roku

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nadrabianie zaległości w realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i jest gotowa do realizacji nowych płatności za okres roku 2008 – poinformował podczas konferencji prasowej w dniu 31 października br. minister rolnictwa Marek Sawicki. W mojej ocenie ARiMR kończy etap nadrabiania zaległości” – powiedział minister i dodał, że: “do tej pory agencja wypłaciła łącznie, w ramach płatności bezpośrednich i działań, którymi zarządza, 15 mld złotych, a do końca roku wypłaci jeszcze 5mld zł”. N”

Większa część tej kwoty będzie pochodziła z koperty finansowej przeznaczonej na wypłatę dopłat bezpośrednich. Do końca roku rolnicy mają otrzymać z tego tytułu 3,8 mld zł, co tanowi ok. 41% łącznej koperty finansowej przewidzianej na realizację płatności bezpośrednich za rok 2008, która wynosi ponad 9,3 mld zł.

Od 15 listopada będą wysyłane decyzje i od 1 grudnia rozpocznie się wypłacanie dopłat bezpośrednich – zapewniał podczas konferencji zarówno minister Sawicki, jak i Dariusz Wojtasik prezes ARiMR.

Minister Marek Sawicki podkreślił, że po raz pierwszy w swojej historii ARiMR już przed terminem rozpoczęcia wypłat, czyli przed 1 grudnia, jest przygotowana do realizacji płatności bezpośrednich.

Minister zwrócił uwagę na fakt, że z końcem roku resort rolnictwa będzie mógł się pochwalić najlepszym stopniem wykorzystania środków unijnych.

MS/Wrp.pl
Współpraca i foto: K. Mikulski/korespondent WRP