fbpx
Strona głównaPozostałeZagrożona bioróżnorodność chowu zwierząt

Zagrożona bioróżnorodność chowu zwierząt

Z inspiracji FAO przeprowadzono badania nad bioróżnorodnością zwierząt gospodarskich. Stwierdzono, że globalizacja ma na nią bardzo zły wpływ i wyginięciem zagrożonych jest 20% obecnie istniejących ras zwierząt. Badania przeprowadzono w 169 krajach.


W bazie danych FAO zarejestrowano 7600 ras, z których 190 wyginęło w ciągu ostatnich 15 lat, a 1500 jest zagrożonych wyginięciem. W ciągu ostatnich pięciu lat wyginęło 60 ras bydła, kóz, świń, koni i drobiu. Nowoczesne rolnictwo doprowadziło do dużej specjalizacji zwierząt gospodarskich. Czternaście spośród ponad trzydziestu udomowionych gatunków ssaków i ptaków dostarcza 90% żywności pochodzenia zwierzęcego. Prym wiodą pod tym względem: bydło, owce, kozy, świnie i kury. Mniej wydajne rasy są eliminowane i ich zasoby genetyczne giną. Ostateczne wyniki badań zostaną opublikowane we wrześniu przed międzynarodową konferencją dotyczącą zasobów genetycznych zwierząt, która ma się odbyć w Szwajcarii.


(Feedstuffs 2007, vol. 79, nr 2, s. 14)
Wanda Mierzecka

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.