Wielkie sortowanie z Agraradą

Wiosna w pełni. Coraz więcej firm organizuje manewry polowe, aby zaprezentować ofertę swych maszyn w praktycznym działaniu. W Brzezimierzu,niedaleko Wrocławia, 23 maja taki pokaz zorganizowała Agrarada. To firma specjalizująca się w maszynach do uprawy warzyw i ich przechowywania. Od tego roku oferta została poszerzona o typowo rolnicze agregaty uprawowo siewne.

Niestety pogoda nie była łaskawa. W noc poprzedzającą pokazy w Brzezimierzu ulewnie padało. Okazało się, że spadło 26 mm deszczu na każdy m2. Rano,mimo że wyszło piękne słońce, pola były grząskie, a w wielu miejscach widać było kałuże. Zmusiło to organizatorów do odwołania pokazów w terenie. Szybko podjęto decyzję o zmianie programu.

Prezentacją oferty szerokiego parku maszyn, który posiada Agrarada, gospodarze chcieli dotrzeć do tych wszystkich producentów, którzy już wiedzą jak sadzić ziemniaki, jak prawidłowo dokonywać zabiegów na plantacji, natomiast w tej chwili szeroko poszukują maszyn do zapakowania,do sprzedania tego surowca. Wśród wielu prezentowanych maszyn nowością była sadzarka strukturalna serii GL-T firmy Grimme – pasowa z możliwością zaprawiania sadzeniaków podczas procesu sadzenia.

Producenci zaczęli zwracać uwagę, że nie tylko produkcja, wytworzenie ziemniaka jest ważne, ale także odpowiednie przygotowanie, konfekcjonowanie, żeby móc zaistnieć na rynku. Atrakcją pokazów była linia do sortowania i pakowania ziemniaków. Linię stanowił kosz przyjęciowy firmy Grimme model RH 24-60, czyli kosz o szerokości sortowania 2,40 m i długości taśmy wyładowczej 6 m. Kosz ma podwójne frakcjonowanie, gdzie ziemniaki można przesortować na trzy sorty przy jednym przelocie. Możliwość ustawienia wałków wynosi od 0,5 do 5,5 cm. Dalej znajdował się taśmociąg płaski DUO o maksymalnej długości 16 m. Następnie linia do pakowania firmy SORMA (prezentowaną przez Pawła Najbara z firmy F.H. Najbar), która zajmuje się pakowaniem ziemniaków w worki raszlowe 5, 10, 15 kg oraz foliowe 2 i 5 kg. Natomiast drugą opcją były maszyny do pakowania ziemniaka w skrzyniopalety. Tu zaprezentowano urządzenie, które przede wszystkim służy do obsługiwania magazynów Usypywacz Pryzm SL 100-25 oraz Napełniacz skrzyniopalet GBF firmy Grimme.

Agrarada jest w stanie obsłużyć klienta całościowo od zasadzenia ziemniaka po obsypanie, wykopanie, złożenie w magazynie, przechowanie, do zapakowania i przygotowania towaru do sprzedania, włączając w to przechowywanie. Paleta maszyn została poszerzona, żeby trafić do wszystkich klientów.

– W ofercie mamy kombajny ziemniaczane firmy Grimme: jednorzędowe ze zbiornikami od 2 do 5, 5 tony, dwurzędowe ze zbiornikiem o pojemności 6-7,5 t i kopaczki dwurzędowe, czterorzędowe z elewatorem oraz kombajny samojezdne dwu- i czterorzędowe ze zbiornikiem lub elewatorem – mówi Daniel Kruczek z Agrarady. – Oferujemy też maszyny do warzyw, np. do kapusty i korzeniowych, jak sadzarki do wysadzania rozsady, kombajny do marchwi firmy Asa-Lift, siewniki Monosem.

Maszyny, a było ich 86, zgromadzono na firmowym placu, udostępniając je publiczności. Fachowąradą służyli pracownicy Agrarady objaśniając chętnym tajniki najnowocześniejszego sprzętu. Największe zainteresowanie wzbudzał specjalistyczny sprzęt do nawadniania upraw i nowa sadzarka do ziemniaków firmy Grimme.