Więcej wiesz – zdrowiej jesz

Z roku na rok coraz większym problemem staje się otyłość wśród najmłodszych. Łatwy dostęp do niezdrowego, wysokokalorycznego jedzenia, ale także brak wiedzy na temat konsekwencji złego odżywiania – to podstawowe przyczyny problemu. Więcej wiesz – zdrowiej jesz” – pod takim hasłem organizowana jest w tym roku na Mazowszu olimpiada wiedzy o właściwym żywieniu.”

Jest to pierwszy etap XI Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia. Weźmie w niej udział 730 uczniów zcałego województwa mazowieckiego. W dniu wczorajszym rozpoczęły się pierwsze zmagania. Organizatorem olimpiady jest samorząd województwa mazowieckiego. Patronat merytoryczny objął nad nią natomiast Instytut Żywności iŻywienia wWarszawie.

Otyłość jest najczęstszą współczesną chorobą cywilizacyjną. Nazwanie jej epidemią XXI wieku jest w pełni uzasadnione, gdyż coraz częściej dotyka właśnie dzieci. Jak szacuje WHO [2003] już 176 milionów dzieci na całym świecie, poniżej piątego roku życia, wykazuje nadwagę. Międzynarodowa Organizacja IOTF stwierdziła intensywny wzrost odsetek dzieci otyłych w wielu krajach, w tym aż 10-krotny w Polsce. W skali kraju 15 proc. chłopców i 11 proc. dziewcząt ma nadwagę. Szansą na poprawę tej sytuacji jest edukacja najmłodszych. Stąd pomysł organizacji olimpiady, która będzie pretekstem do poruszenia tego trudnego tematu wśród młodzieży.

Podniesienie świadomości młodzieży, utrwalenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zwrócenie uwagi na zgubne konsekwencje złego odżywiania – to najważniejsze cele olimpiady. W zmaganiach weźmie udział aż 730 licealistów, uczestników zajęć w Szkołach Promocji Zdrowia. Są to szkoły funkcjonujące przy siedmiu szpitalach, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa mazowieckiego:

1.Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie
2.Samodzielnym Zespole Publicznych ZOZ im. J. Psarskiego w Ostrołęce
3.Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku
4.Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu
5.Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach” sp. z o.o.
6.Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny wWarszawie”
7.Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.

Olimpiada odbywać się będzie w trzech etapach. Pierwszy – klasowy, kolejny – szkolny i na koniec najbardziej prestiżowy – międzyszkolny. Wręczenie nagród odbędzie się podczas XI Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia 3 czerwca br. w Siedlcach.

“””