fbpx
Strona głównaPozostałeWalka z podróbkami środków ochrony roślin

Walka z podróbkami środków ochrony roślin

Fałszywe środki ochrony roślin to poważny problem, zagrażający zdrowiu konsumentów, bezpieczeństwu rolników, środowisku naturalnemu, narażający na utratę dobrego imienia oraz na znaczące straty ekonomiczne rolników, łańcuch żywnościowy, rząd oraz przemysł środków ochrony roślin. Polska inicjatywa europejskiej kampanii walki z podróbkami środków ochrony roślin.

W dniu 27 września 2007 roku odbyła się w Polsce Międzynarodowa Konferencja pt. Fałszowanie i inne problemy w obrocie środkami ochrony roślin” zorganizowana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

W trakcie konferencji, uczestnicy wyrazili wolę nawiązania stałej współpracy pomiędzy Inspekcjami z poszczególnych krajów Europy. Uznano, iż niezbędne jest podjęcie wszelkich starań w zakresie dalszej koordynacji działań, mających na celu ograniczenie procederu fałszowania środków ochrony roślin. Uczestnicy konferencji zgłosili postulat utworzenia na poziomie Unii Europejskiej Stałego Zespołu Roboczego mającego na celu umocnienie tej koordynacji. Stosowny postulat został oficjalnie przesłany do Komisji Europejskiej.

Polska inicjatywa spotkała się również z uznaniem naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Organizatorzy konferencji otrzymali list z gratulacjami od Europarlamentarzysty Czesława Siekierskiego (autora wielu cennych poprawek do procedury legislacji UE dotyczącej dopuszczenia środków ochrony roślin do obrotu).

Inicjatywę walki z fałszywkami wykazało Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA), które w ubiegłym roku podjęło kampanię przeciwko fałszowaniu środków ochrony roślin w poszczególnych krajach Europy. W Polsce społeczną kampanię informacyjno – edukacyjną, mającą na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się tego procederu, prowadzi Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR). Działaniom tym przyświeca wspólny cel: bezpieczeństwo, zdrowie i gwarancja pewności w obrocie środkami ochrony roślin.

Przemysł dostrzega wagę problemu i uważa, iż jedynie wspólne, skoordynowane przedsięwzięcia mogą doprowadzić do zmniejszenia nieuczciwych działań fałszerzy.Dzięki podejmowanym działaniom PSOR pragnie budować świadomość rolników oraz konsumentów uwrażliwiając na problem podrabianych preparatów. Fałszowane pestycydy ze względu na zawartość toksycznych lub nieznanych składników oraz nieokreśloną ilość i rodzaj substancji aktywnej, mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla otoczenia.PSOR współpracuje z przedstawicielami sklepów uprawnionych do sprzedaży środków ochrony roślin. Specjalnie zaprojektowany plakat przyświecający kampanii “środki i ochrony roślin kupuj tylko od zaufanych dostawców” ma przestrzegać rolników przed zakupami produktów pochodzących z nieznanych źródeł

opr. MS
Wrp.pl
źródło: Niezależna Agencja Prasowa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.