Unia pozbywa się nadmiaru jęczmienia

Unia ma szansę pozbyć się nadmiaru jęczmienia, którego sprzedaż w sezonie 2009/’10 była wyjątkowo niska ze względu na agresywną konkurencję ze strony Ukrainy. W bieżącym sezonie Ukraina odnotuje dużo gorsze zbiory, a eksport jęczmienia spadnie w stosunku do zeszłego sezonu. Poza tym rząd tego kraju nie wyklucza wprowadzenia kontyngentów eksportowych dla zbóż.

W sezonie 2010/’10 wyraźne ograniczenie znaczenia dwóch liczących się dostawców z rejonu Morza Czarnego (Rosji i Ukrainy), będące skutkiem dewastującej suszy, okaże się korzystne dla unijnego eksportu. Unia będzie miała nadwyżkę eksportową zbóż, które będzie mogła sprzedać po dużo wyższych cenach w porównaniu z poprzednim sezonem.

Według sierpniowego raportu Strategie Grains, w sezonie 2010/’11 Unia Europejska wyeksportuje podobną ilość pszenicy miękkiej co sezon wcześniej (18,7 mln ton), Spadnie natomiast wywóz kukurydzy – z 1,4 mln ton w sezonie 2009/’10 do zaledwie 0,2 mln ton. Znacząco natomiast zwiększy się sprzedaż jęczmienia. Eksport tego gatunku jest prognozowany na 4,7 mln ton, a w okresie od 1 lipca do 24 sierpnia br. eksport jęczmienia osiągnął 814 tys. ton wobec 192 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu.