Timac Agro Polska: Nowość do zakiszania pasz objętościowych

Na rynku pojawił się nowy biologiczny preparat wspomagający procesy zakiszania pasz objętościowych o nazwie Silaprilispro. Uniwersalność produktu pozwala na jego zastosowanie podczas zakiszania traw, lucerny i kukurydzy, a także wysłodków buraczanych i młóta.

Receptura nowego biopreparatu została tak opracowana przez specjalistów Timac Agro, by przygotowana kiszonka odpowiadała potrzebom żywienia wysokowydajnego bydła mlecznego. Co oznacza maksymalną ochronę zakiszanej masy przed stratami składników pokarmowych – energii i białka.

Skład Silaprylispro pozwala na kontrolę nie tylko procesów zakiszania, ale również umożliwia stabilizację kiszonki w okresie jej składowania (przechowywania). Podstawową rolę odgrywają w tej fazie dwa szczepy bakterii kwasu mlekowego (Lactobacilus plantarum i Pedicoccus acidilacti).

W przypadku roślin trudnych do zakiszania duże znaczenie ma dodatek dwóch enzymów celullitycznych. Pozwalają one na uwolnienie dodatkowych ilości cukrów z włókna roślin, co umożliwia zwiększoną produkcję kwasu mlekowego (szybsze i skuteczniejsze obniżenie pH kiszonki).

Rozwiązano też problem strat powstających po otwarciu kiszonki. Grzanie się pryzmy, niekontrolowany wzrost pH, rozwój grzybów i pleśni – to przyczyny nie tylko strat jednostek pokarmowych ale również pogorszenia smakowitości (obniżone pobranie lub wręcz niechętne wyjadanie paszy). Do preparatu Silaprylispro dodano trzecią grupę składników – bakterie kwasu propionowego (Propionobacterium acidicipropionici). Bakterie te rozpoczynają funkcjonowanie w warunkach tlenowych (takie są po otwarciu pryzmy). Produkując kwas propionowy przeciwdziałają wyżej opisanym procesom – kiszonka nie grzeje się, jest zawsze świeża i chętnie wyjadana.


Informacje o Timac Agro Polska:

Firma Timac Agro Polska należy do międzynarodowego koncernu ROULLIER, obecnego w 38 krajach. Siedziba koncernu mieści się we Francji w Saint Malo. Grupa ROULLIER od przeszło 50 lat realizuje wizję rozwoju w dziedzinie dostaw dla rolnictwa poprzez prowadzenie badań i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Zespół polskiego oddziału liczy ponad dziewięćdziesięciu Doradców Techniczno Handlowych, którzy współpracują z producentami w całym kraju.