Szybko, sprawnie i przepisowo

Życie nieubłaganie nabiera tempa, a ludziom coraz trudniej o cierpliwość. Już nie wystarczy budować dobrze, trzeba jeszcze szybko i sprawnie. Rośnie więc zapotrzebowanie na szybkosprawne wyroby budowlane. Jakie są zalety i pułapki takiego przyspieszania prac?

Wyroby szybkosprawne (szybkoschnące, szybkowiążące) umożliwiają znaczne skrócenie czasu prac budowlanych, często z kilku tygodni do paru dni. Oczywiście, przy drobiazgowym przestrzeganiu reguł ich stosowania. Jak to wygląda w praktyce?

24 godziny z życia posadzki
Bywa, że prace podłogowe trzeba wykonać w ekspresowym tempie, by pomieszczenie jak najszybciej oddać do eksploatacji. W takim przypadku trzeba zapomnieć o wylewkach wymagających kilkutygodniowego sezonowania, poprzedzającego wykonanie prac okładzinowych. Presja czasu lub warunków pogodowych skłaniają nierzadko do skracania przerw technologicznych i rozpoczynania prac okładzinowych, zanim podłoga w pełni wyschła. To droga do nieszczęścia. Nadmiar wilgotności resztkowej w podłożu (powyżej dopuszczalnych 3%) może spowodować odspojenie okładziny, zniszczenie posadzki. Odpowiednim rozwiązaniem będzie więc nowoczesna wylewka szybkosprawna, np. Atlas Postar 80. To wyrób szybkoschnący, pozwalający na przyklejanie płytek nie po kilku tygodniach, ale już nawet po ok. 24 godzinach.
Uwaga! Jeżeli w grę wchodzi okładzina paroszczelna lub podatna na wilgoć, trudno podać dokładny czas oczekiwania na rozpoczęcie prac. Trzeba zaczekać do całkowitego wyschnięcia podkładu, sprawdzając jego wilgotność wilgotnościomierzem.

Wiążąca oferta dla płytek
Produkty szybkosprawne umożliwiają też szybsze wykonanie prac okładzinowych. Optymalne będzie tu użycie zestawu tego rodzaju wyrobów: przykładowo, szybkoschnącej emulsji Uni-Grunt, szybkowiążącego kleju Atlas Plus Express i szybkowiążącej fugi Atlas Artis.
Użycie wspomnianego Plusa Express pozwala na wchodzenie i spoinowanie okładzin już po 4 godzinach.Dla porównania, na podłogi klejone standardową zaprawą można wejść najwcześniej po upływie doby. Inną jego zaletą jest możliwość aplikowania przy trudniejszych warunkach pogodowych. Nie może być, wprawdzie, stosowany w temperaturach poniżej +5oC, mimo to jego użycie pozwala skrócić cykle technologiczne i optymalnie wykorzystać warunki zewnętrzne panujące jesienią. Należy jednak pamiętać, że przy dopuszczalnej minimalnej temperaturze wiązanie kleju, czyli +5oC, czas utwardzania będzie dużo dłuższy niż w warunkach optymalnych (15-20oC). Podobnie, duża wilgotność powietrza spowalnia proces odparowania wody zarobowej z kleju, a tym samym wydłuża proces jego wiązania. Choć chodzenie po okładzinie jest możliwe, pełną wytrzymałość użytkową klej osiągnie dopiero po kilku dobach.
Szybkowiążące kleje do płytek mają w oznaczeniu normy PN-EN 12004, obok innych znaków, symbol F” – oznaczający szybkosprawność zaprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności