fbpx
Strona głównaCenySpadki dotykają szczególnie cen kukurydzy i rzepaku: Ceny zbóż 21.11.2023

Spadki dotykają szczególnie cen kukurydzy i rzepaku: Ceny zbóż 21.11.2023

Pomimo tego, że ruch w skupach jest cały czas ograniczony, a żniwa kukurydziane dobiegają końca, to na rynku notujemy większe spadki zwłaszcza cen mokrej kukurydzy i rzepaku.

Według szacunków ekspertów już blisko 90 proc. powierzchni kukurydzy w kraju zostało zebranych z pól, ale nie dotyczy to regionów południowo-wschodnich, gdzie do zbioru pozostało jej jeszcze sporo ponad 10 proc. powierzchni. To właśnie w tych regionach notowane są obecnie najniższe stawki za mokra kukurydzę, które zbliżyły się do poziomu 300 zł za tonę, a dodatkowo występują problemy z jej sprzedażą.

W przypadku pozostałych gatunków notowane są niewielkie spadki cen, poza rzepakiem, który od naszego ostatniego zestawienia stracił blisko 40 zł na tonie i cena minimalna przebiła dawno nie widziany poziom 1600 zł  za tonę. Ruchy te spowodowane są m.in. spadkami na giełdach światowych jak i umacniającym się złotym, który zmniejsza konkurencyjność naszych zbóż w przypadku eksportu.

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że obecnie za pszenicę o zawartości białka 14 proc. można otrzymać maksymalnie 1100 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne są dużo niższe i kształtują się na poziomie nawet 770 zł/t. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym-zachodzie kraju, a najtaniej na południowym-wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej, która również nie uległa istotnym zmianom i obecnie skupujący oferują ceny na poziomie od 660 do 840 zł za tonę.

Nieznaczne zmiany, ale niestety in minus widać również w przypadku jęczmienia zarówno paszowego jak i konsumpcyjnego. Ceny za jęczmień paszowy i rozpoczynają się od 590 zł/t., a maksymalną stawką jest natomiast obecnie 790 zł. Jak zawsze lepsze stawki obowiązują w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego, który wyceniany jest obecnie od 600 zł/t do nawet 850 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego jest wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 580 do maksymalnie jest to 750 zł/t.

Spadki dotknęły również żyta. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 540 do 670 zł/t, a paszowe od 510 do 650 zł/t. Sporego spadku doświadczył również rzepak, którego minimalna cena przebiła 1600 zł/t i obecnie najniższą stawką jest 1590 zł, a maksymalnie nie otrzymamy więcej niż 1830 zł/t.

Bez zmian od ubiegłego tygodnia utrzymały się w naszym zestawieniu ceny kukurydzy suchej i cały czas maksymalną ceną za suchą kukurydzę jest 750 zł/t, a ceny minimalne wynoszą 620 zł/t.  Niestety sporą korektę w dół odnotowaliśmy w przypadku mokrej kukurydzy (wilgotność 30 proc.) której ceny minimalne rozpoczynają się obecnie od 300 zł/t a maksymalnie jest to 450 zł/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.