fbpx
Strona głównaPozostałeRolnicy z Wielkopolski apelują do ministra rolnictwa

Rolnicy z Wielkopolski apelują do ministra rolnictwa

Zarząd Wielkoposlkiej Izby Rolniczej apeluje, w imieniu rolników z tego regionu, do ministra rolnictwa o podjęcie kroków, które mają zniwelować nadpodaż wieprzowiny na rynku. N

“Zwracamy więc uwagę na konieczność podjęcia skutecznych działań, które zniwelowałyby nadpodaż wieprzowiny na naszym rynku. Oczekujemy pomyślnego rozwiązania kryzysowej sytuacji eksportu polskiej wieprzowiny na europejskie rynki wschodnie, a także rynek chiński. Liczymy na podjęcie inicjatywy ustawodawczej, efektem której będzie silne prawne umocowanie grup producenckich i ich związków, jako liczących się partnerów dla podmiotów zajmujących się skupem i przetwórstwem wieprzowiny, m.in. poprzez zabezpieczenie ze strony Rządu roli instytucji poręczeniowej dla kredytów zaciąganych przez grupy na inwestycje związane z przetwórstwem i przechowalnictwem, aby i one mogły stać się adresatem unijnej pomocy wspierającej interwencyjne przechowywanie półtusz wieprzowych” – czytamy w liście do ministra Mojzesowicza.

Zdaniem WIR, aby skutecznie walczyć o ulokowanie nadwyżek żywca na rynkach zewnętrznych, konieczne jest zachowanie jak najwyższych standardów zdrowotnościowych samych stad i przetworów mięsnycch. Izba przypomina o wciąż nie załatwionym problemem z chorobą Aujeszkyego, zwalczanie której znajduje się wciąż w sferze zapowiedzi.
” W projekcie budżetu na rok 2008 nie znaleźliśmy pozycji, która utwierdziłaby nas w przekonaniu, że Rząd traktuje ten problem z należytą wagą. Żądamy więc zagwarantowania środków budżetowych, bez których niemożliwe jest skuteczne rozwiązanie problemu” – czytamy w piśmie.

Izba zwraca też miistrowi uwagę na kwestię stsowania genetycznie modyfikowanych komponentów pasz. Mająca obowiązywać od sierpnia 2008 roku ustawa spowoduje, że krajowi producenci żywca będą musieli ponosić zwiększone o 30 % koszty stosowanych pasz w stosunku do ich kolegów z innych krajów UE, gdzie zakaz stosowania produktów GMO nie został wprowadzony.

opr. M. Simiński
Wrp.pl
źródło: WIR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.