fbpx
Strona głównaPozostałeRekordowe wyniki MLEKOVITY

Rekordowe wyniki MLEKOVITY

SM Mlekovita podsumowała rok 2005 na Walnym Zgromadzeniu Przedstawicieli, które odbyło się 28 lutego 2006 r.

Podczas spotkania Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu SM MLEKOVITA przedstawił sprawozdanie Zarządu Spółdzielni z działalności w 2005 roku i plany rozwoju na 2006 rok.

Rok 2005 był okresem dynamicznego rozwoju dla MLEKOVITY. Przychody ogółem Grupy Mlekovita wyniosły 1 301 000 tys. zł, a zysk netto 18 292 tys. zł. Od wielu lat Mlekovita jest liderem polskiego eksportu artykułów mleczarskich – w 2005 roku jego wielkość sięgnęła 390 217 tys. zł. Rekordowa była kwota ubiegłorocznych inwestycji – 89 767 tys. zł.

W 2005 roku przerób mleka w MLEKOVICIE wyniósł 632 135 tys. litrów. Liderem w produkcji mleka okazał się Tadeusz Dmochowski z miejscowości Brulino-Piwki, który dostarczył w ubiegłym roku 1 084 372 litrów.

Walne Zgromadzenie jednogłośnie podjęło uchwały w sprawie udzielenia m.in. absolutorium Prezesowi Zarządu, zatwierdzenia sprawozdań rocznych i bilansu za 2005 rok oraz kierunków działania na rok 2006. Jednogłośnie zatwierdzono także połączenie SM Mlekovita z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Chojnicach.

Przewodniczący rady nadzorczej przedstawił sprawozdanie Rady Nadzorczej z działalności w okresie 4-letniej kadencji. Delegaci dokonali wyboru członków Rady Nadzorczej na nową kadencję.

Podsumowując sytuację branży mleczarskiej w 2005 roku Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita stwierdził:
Miniony rok nie był łatwy dla branży mleczarskiej. Ceny detaliczne produktów mleczarskich miały tendencję spadkową. Ciągle umacniająca się pozycja złotego powodowała, że trudno było konkurować cenowo na rynkach europejskich. Spowodowało to duży import, zwłaszcza serów.
Członkowie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita zbudowali potężną, dynamicznie rozwijającą się firmę. Jestem przekonany, że jeśli zostanie utrzymana dotychczasowa konsekwentna współpraca pomiędzy samorządem Spółdzielni, zarządem i załogą, to mamy szansę na dalszy rozwój w ramach wspólnego rynku – podkreślił Dariusz Sapiński.

Mlekovita jest największą mleczarską grupą kapitałową w Polsce i liderem branży. To firma ze 100% kapitałem polskim. Grupę Mlekovita tworzą obecnie następujące zakłady zajmujące się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich: macierzysty w Wysokiem Mazowieckiem, a także w Bielsku Podlaskim, Morągu, Chrzanowie, Kluczborku, Zakopanem, Kowalewie Pomorskim, Goręczynie oraz Chojnicach.

Firma produkuje i pracuje zgodnie z wymogami certyfikowanego zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001 i ISO 14001 oraz HACCP.

Spółka posiada największy udział w krajowym rynku mleka UHT oraz serów twardych dojrzewających. W swoim asortymencie ma obecnie ponad 200 wyrobów. W rankingu zakładów mleczarskich dwutygodnika Agro Trendy” uznano Mlekovitę za niekwestionowanego lidera eksportu w Polsce. Firma zdobyła też tytuł “Filar Polskiej Gospodarki” przyznawany przez “Puls Biznesu”, a Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich uznał ją za najlepszą spółdzielnię mleczarską w kraju i przyznał jej tytuł “Największego Eksportera”. Mlekovita to także najcenniejsza marka na Podlasiu oraz 12. najcenniejsza marka w kraju wg rankingu 180 najcenniejszych polskich marek, opublikowanego przez dziennik “Rzeczpospolita”.”

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.