fbpx

Realizacja zysków na rynkach towarowych

Po ubiegłotygodniowych wzrostach poniedziałkowy handel zakończył się realizacją zysków zarówno w przypadku pszenicy jak i rzepaku. Tylko ceny kukurydzy i soi nieznacznie wzrosły.

W przypadku pszenicy na giełdzie Matif grudniowy kontrakt stracił 2,50 EUR i cena spadła do 229,25 EUR/t. Na CBoT w Chicago grudniowy kontrakt spadł natomiast o 13,5 centa do 625,5 centów/buszel (212 EUR).

Rynek pszenicy cały czas uzależniony jest od sytuacji na Morzu Czarnym, ale ta nie uległa dalszemu pogorszeniu w weekend, co oznacza, że ​​problemy z dostawami na rynek światowy są uważane za mniej prawdopodobne. Ponadto rosyjskie ceny eksportowe znajdują się pod presją ze względu na dużą podaż z nowych zbiorów. Ceny w portach Morza Czarnego wyniosły 245 euro/t, o 5 euro mniej niż cena minimalna zaproponowana przez rosyjski rząd.

Z kolei europejski serwis prognostyczny MARS po raz trzeci z rzędu obniżył prognozę plonów pszenicy w UE w opublikowanym wczoraj sierpniowym raporcie . W przypadku pszenicy ozimej nastąpiła redukcja z 5,80 t/ha do 5,78 t/ha. Oczekuje się, że deszcze podczas żniw będą miały „znaczący wpływ na jakość ziarna, szczególnie w przypadku pszenicy” i doprowadzi to do „znaczącego spadku” ilości pszenicy przeznaczonej do przemiału produkowanej na tych obszarach. Wpływ jest trudny do oszacowania na tym etapie, a prognozy oparto na założeniu, że deszcz będzie miał jedynie niewielki wpływ na plony.

Również dla rzepaku poniedziałkowy handel zakończył się spadkami. Kontrakt listopadowy spadł o 5,50 EUR do 469 EUR/t. Z kolei soja w Chicago zamknęła się na zielono czwarty dzień z rzędu. Najpopularniejszy obecnie kontrakt listopadowy wzrósł o 8,5 centa do 1361,75 centów/buszel (459 EUR/t), czyli najwyższego poziomu od 28 lipca.

Rajd na rynku soi jest napędzany przez prognozę pogody na Środkowym Zachodzie . W tym tygodniu spodziewane są temperatury do 38 stopni Celsjusza. Rośliny przechodzą obecnie przez fazę zapełniania strąków , w której upał i stres suszy mogą negatywnie wpłynąć na plony.

Natomiast w przypadku kukurydzy na CBoT ceny ponownie spadły w poniedziałek po trzech kolejnych wzrostowych sesjach. Grudniowy kontrakt zamknął się o 10,5 centa niżej po cenie 482,5 centa/buszel (174 EUR/t). Na giełdzie Matif kontrakt listopadowy wzrósł o 75 centów do 217,75 EUR/t, co jest wynikiem słabszych prognoz zbiorów w UE opublikowanych przez MARS, który przewiduje teraz 7,45 t/ha, po 7,53 t/ha oczekiwanych w lipcu.

źródło: Kaack

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.