fbpx
Strona głównaPozostałePolska drużyna narodowa weźmie udział w Mistrzostwach Świata Drwali 2008

Polska drużyna narodowa weźmie udział w Mistrzostwach Świata Drwali 2008

19 czerwca w nadleśnictwie Spychowo k/Szczytna, odbędą się ogólnopolskie eliminacje do Mistrzostw Świata Drwali 2008. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych objął honorowy patronat nad tegorocznymi zawodami. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych. Sponsorem Głównym zawodów jest firma Husqvarna.

W połowie czerwca odbędą się polskie eliminacje do Mistrzostw Świata Drwali 2008 roku. W polskich eliminacjach wystartuje aż 24 zawodników z całego kraju. Tegoroczne eliminacje odbędą się na terenie Nadleśnictwa Spychów k/Szczytna. Przez cały dzień zawodnicy będą udowadniać swoje umiejętności i precyzję w kategoriach konkursowych. Przygotowanie się do zawodów wymaga wieloletniej praktyki, doświadczenia oraz ciężkiej pracy. Cieszymy się, że możemy być Sponsorem Głównym tak profesjonalnych zawodów i po kilkunastoletniej przerwie przyczynić się do tego, aby Polska drużyna drwali miała możliwość wzięcia udziału w tegorocznych Mistrzostwach Świata – powiedział Robert Kujawiak, przedstawiciel Sponsora Głównego firmy Husqvarna.

Droga do Mistrzostw Świata Drwali
Mistrzostwa Świata Drwali organizowane będą już po raz 28. Odbywają się co 2 lata w innym kraju świata. Ostatni raz polska reprezentacja zawodowych drwali brała udział w zawodach w latach 90-tych. Mistrzostwa organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodów Drwali IALC. Członkami organizacji są stowarzyszenia drwali działające na terenie 22 państw. Każde ze stowarzyszeń ma prawo do zgłoszenia do zawodów narodowej drużyny. Przed każdymi mistrzostwami zawodnicy przygotowują się do startu w zawodach na profesjonalnych obozach szkoleniowych. Zawodników wyróżnia: profesjonalizm i precyzja. Na ostatnich Mistrzostwach Świata Drwali w 2006 roku zorganizowanych w Estonii, pierwszych osiem miejsc wygrali zawodowcy pracujący na sprzęcie firmy Husqvarna. Wielokrotnie w historii mistrzostw świata w zawodach indywidualnych oraz zespołowych wygrywali drwale pracujący właśnie na sprzęcie tej marki. Tegoroczne Mistrzostwa Świata Drwali odbędą się na jesieni tego roku w Niemczech.

Precyzja w każdym ruchu…
Polskie eliminacje zostaną przeprowadzone w 5 konkurencjach, przeprowadzonych wg zasad regulaminowych międzynarodowych mistrzostw. Każda z konkurencji wymaga: refleksu, precyzji i jest udowodnieniem umiejętności zawodnika.
Ścinka drzew
Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Czas na wykonanie zadania to 5 min. Oceniana jest m.in. przez sędziów: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz odchylenie drzewa od palika.
Okrzesywanie
Z umieszczonej kłody drewna należy usunąć 30 gałęzi. Sędziowie poddadzą ocenie: jakość pracy oraz czas.
Przygotowanie pilarki do pracy
Zawodnik ma za zadanie przygotować pilarkę do pracy poprzez całkowitą zmianę łańcucha i prowadnicy oraz prawidłowe nałożenie nowego łańcucha. Pilarka ma być w jak najkrótszym czasie gotowa i sprawna do użycia.
Złożona przerzynka kłód
W odpowiedni sposób zawodnik ma za zadanie odciąć krążki z kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu oraz odchylenie.
Dokładność przerzynki
Konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków kłody.

Przebieg polskich zawodówUroczyste rozpoczęcie zawodów odbędzie się 19 czerwca o godz. 8.30. Następnie będzie można oglądać całodniowe zmagania zawodników w poszczególnych konkurencjach. Zawody zakończa się ok. godz. 17.00.Ogłoszenie wyników oraz odznaczenie zwycięzców odbędzie się podczas Krajowej Narady Leśników z okazji Dni Lasu 2008 w Spychowie w piątek 20 czerwca o godz. 14.00.
W imieniu firmy Husqvarna, Sponsora Głównego imprezy zapraszamy do Spychowa k/Szczytna na: Ogólnopolskie Eliminacje do Mistrzostw Świata Drwali.
Emocje gwarantowane!!!

opr. MS/Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.