fbpx
Strona głównaFirmy i produktyPolscy rolnicy jako pierwsi w Europie otrzymują narzędzie szacujące potencjał sekwestracji gleby

Polscy rolnicy jako pierwsi w Europie otrzymują narzędzie szacujące potencjał sekwestracji gleby

Bank BNP Paribas przy współpracy z polskimi startupami SatAgro i 300Codes (Grupa Kerris) opracował innowacyjne narzędzie RegAgri Explorer, które służy do szacowania potencjału sekwestracji gleby. To pierwsze rozwiązanie tego typu w Europie i jedno z nielicznych na świecie. Narzędzie zostanie udostępnione polskim producentom rolnym w czerwcu 2022 roku. Zarejestrowani użytkownicy platformy Agronomist.pl będą mogli korzystać z niego bez opłat.

Badanie potencjału uprawianej ziemi do redukcji własnej emisji oraz wychwytywania CO2 z atmosfery, które umożliwia RegAgri Explorer, pozwoli polskim producentom rolnym łatwiej i skuteczniej wdrażać praktyki rolnictwa regeneracyjnego chroniącego jakość i żywotność gleb.

–  Rolnictwo regeneracyjne, oprócz tego, że jest przyjazne dla planety, przynosi też wymierne korzyści producentom rolnym, np. większe i lepszej jakości plony oraz oszczędności w zakupie nawozów i środków ochrony roślin. Wdrażanie praktyk regeneracyjnych nigdy nie będzie jednak w pełni efektywne, jeśli nie będą mu towarzyszyć pomiary sytuacji wyjściowej i stały monitoring potencjału gleby. RegAgri Explorer, który umożliwia te szacunki, realnie otwiera drogę do wdrażania zmian – mówi Michał Siwek, Dyrektor Departamentu Międzynarodowy Food & Agri Hub BNP Paribas.

Prostota i intuicyjność

RegAgri Explorer służy do oceny potencjału sekwestracji gleby, co jest możliwe dzięki szczegółowym mapom zasobności gleby, analizom zdjęć satelitarnych danego obszaru ziemi, a także opracowanemu modelowi obliczającemu te dane, który dostarcza partner Banku BNP Paribas – firma SatAgro. Choć wykorzystywana technologia jest zaawansowana, z punktu widzenia użytkownika, korzystanie z narzędzia jest bardzo proste.

Jedyne, co musi zrobić producent rolny, to podać lokalizację swoich upraw oraz odpowiedzieć na kilka prostych, dodatkowych pytań związanych z typem gleby i sposobem uprawy ziemi na danym terenie – wyjaśnia Michał Siwek.

Producent rolny wskazuje np. ile nawozów azotowych używa i na jakiej części upraw oraz które ze wskazanych w narzędziu praktyk regeneracyjnych wykorzystuje w tym momencie. Cały formularz mieści się na jednym widoku, dzięki temu łatwo wrócić do wprowadzanych danych.

Łatwiejszy wybór praktyk regeneracyjnych

Wszystkie szacunki są wykonywane automatycznie a użytkownik narzędzia otrzymuje przejrzysty raport, w którym znajduje jasną informację, ile ton CO2 może zredukować w swoim gospodarstwie. Dodatkowo potencjał ten jest rozłożony na dwie informacje: o tym, jaka będzie redukcja CO2 w wyniku obniżenia stosowania nawozów azotowych oraz ile gleba może wiązać CO2 z atmosfery, jeśli producent rolny będzie stosować obecne praktyki regeneracyjne. Obie dane są prezentowane w ujęciu długoterminowym, w perspektywie do roku 2050.

Jak wskazują twórcy RegAgri Explorer, choć informacja o potencjale do wiązania przez glebę CO2 jest ważną wartością dodaną rozwiązania, to absolutnie nie jedyną. – RegAgri Explorer jest idealnym narzędziem do symulacji, które praktyki regeneracyjne przynoszą na danym obszarze największe efekty. Dzięki temu producenci rolni mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące sposobów uprawy swojej ziemi i inwestycji, które mogą być konieczne – mówi Michał Siwek.

Potencjalny zysk ze sprzedaży certyfikatów węglowych

Dodatkową informacją, którą będzie można znaleźć w raporcie RegAgri Explorer jest potencjalny zysk ze sprzedaży określonej liczby ton ekwiwalentu CO2 wychwyconego z atmosfery przez glebę na wskazanym przez producenta terenie. Każda tona tak zakumulowanego CO2 jest nazywana certyfikatem (lub kredytem) węglowym i potencjalnie może być sprzedana na rynku firmom czy instytucjom, które szukają sposobów na obniżenie swojego śladu węglowego. Choć dziś niewielu polskich producentów rolnych uczestniczy w rynku certyfikatów węglowych ze względu na brak infrastruktury i odpowiednich regulacji prawnych, to zgodnie z przewidywaniami w niedalekiej przyszłości może być to dodatkowy czynnik wspierający rozwój rolnictwa regeneracyjnego w Polsce.

Innowacyjna metoda opracowania

Narzędzie RegAgri Explorer do szacowania potencjału sekwestracji gleby, Bank BNP Paribas stworzył wraz z partnerami – firmą SatAgro, która była odpowiedzialna za dostarczenie wymagań biznesowych oraz opracowała model obliczeniowy, oraz firmą 300Codes (Grupa Kerris), która zaprojektowała i wdrożyła narzędzie od strony IT. Rozwiązanie powstało w innowacyjnej metodyce projektowej tzw. design sprincie – prowadzone w pełnym skupieniu prace trwały tylko dwa tygodnie i polegały m.in. na szybkim wdrażaniu poprawek w oparciu o prowadzone dwa razy w ciągu dnia sprinty.

Bank umożliwia transformację sektora

Prototyp innowacji zostanie zaprezentowany w Paryżu w dniach 19-21 maja br. podczas ChangeNOW – największego na świecie wydarzenia prezentującego osiągnięcia naukowe i innowacyjne rozwiązania technologiczne chroniące klimat i planetę. Polscy producenci rolni będą mogli skorzystać z narzędzia już w czerwcu br. Dla zarejestrowanych użytkowników platformy Agronomist.pl będzie udostępnione bez opłat.

RegAgri Explorer to już kolejne innowacyjne narzędzie, które Bank BNP Paribas opracowuje i udostępnia na swojej platformie Agronomist.pl. Od ponad roku polscy producenci rolni mogą korzystać z unikalnego w Europie narzędzia AgroEmisja, pozwalającego oszacować emisję CO2 z danej uprawy lub hodowli zwierzęcej. – Nasze zaangażowanie w transformację całego łańcucha produkcji żywności jest ogromne. Jako bank zmieniającego się świata dostarczamy – w większości bez opłat – mnóstwo praktycznych rozwiązań, które pozwalają producentom rolnym zmieniać sposób działania na bardziej efektywny i jednocześnie bardziej przyjazny dla planety. Czujemy się odpowiedzialni, aby dalej być liderem zmian i wspierać sektor w tych niełatwych procesach – dodaje Michał Siwek.

Źródło: BNP Paribas

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.