fbpx

Najnowsze prognozy Banku BGŻ dotyczące cen na rynkach rolnych

Według najnowszych prognoz Zespołu ds. Analiz Rynków Rolnych Banku BGŻ zahamowane zostaną spadki ceny większości produktów rolnych. Sytuacja na poszczególnych rynkach jest jednak bardzo zróżnicowana i uległa niejako odwróceniu w stosunku do obserwowanej przed rokiem. N

Wydaje się, że w najlepszej sytuacji są obecnie producenci żywca rzeźnego. Ceny są nadal stosunkowo wysokie, a taniejące pasze obniżają koszty produkcji. Wprawdzie na jesieni i zimą ceny żywca zazwyczaj spadają, tak też będzie w tym roku, to wciąż będą na poziomie wyższym niż przeciętnie w ostatnich pięciu latach. Na skutek bardzo niskiego pogłowia trzody, ceny na tym rynku będą najwyższe – w IV kwartale 2008 r. przeciętnie nawet o ponad 20% wyższe niż przed rokiem. Dobrych cen mogą spodziewać się również producenci bydła rzeźnego (w IV kw. o 1-4% wyższych w relacji rocznej). W gorszej sytuacji będą producenci drobiu, których ceny są już niższe od wysokich cen ubiegłorocznych.

Prawdopodobnie najbardziej rozczarowani bieżącym sezonem są jednak producenci zbóż, roślin oleistych i mleka. Ziarno większości gatunków zbóż jest dużo tańsze niż przed rokiem, a koszty produkcji utrzymują się na znacznie wyższym poziomie. Jednakże listopad powinien przynieść ustabilizowanie cen na rynku krajowym, niemniej jednak trudno oczekiwać zdecydowanych wzrostów. Prognozujemy, iż średnia cena pszenicy w czwartym kwartale bieżącego roku nie przekroczy 520 zł/t.

Trudna sytuacja panuje również na rynku mleka, gdzie ceny są znacznie niższe od rekordowo wysokich cen notowanych przed rokiem. Oczekuje się, że w IV kwartale ceny skupu mleka sezonowo wzrosną o około 3%, lecz w następnych kwartałach mogą się ponownie lekko obniżyć.

Źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Banku BGŻ
foto i opr. MS/Wrp.pl
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.