Na co patrzeć, biorąc kredyt w banku?

Na co patrzeć biorąc kredyt w banku

Polacy chętnie zaciągają kredyty bankowe. Z korzystania ze wsparcia finansowego nie ma nic złego – o ile decyzja jest dokładnie przemyślana, a oferta dopasowana do potrzeb i oczekiwań. Wybór przypadkowego produktu może sporo kosztować – na co zatem zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu kredytu?

Podejmowanie decyzji o kredycie pod wpływem chwili nie jest dobrym rozwiązaniem. Wówczas nie ma czasu na dokładne porównanie dostępnych możliwości, co często skutkuje wyborem niekoniecznie atrakcyjnej oferty. Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość, jak bardzo mogą różnić się poszczególne kredyty gotówkowe – widać to m.in. w rosnącej liczbie odwiedzić porównywarki kredytowej dostępnej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/.

Dopasowany kredyt gotówkowy, czyli jaki?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy z nieco innej perspektywy patrzy na kredyty. Można jednak wskazać kilka istotnych parametrów ułatwiających wybór konkretnej oferty.

  • Koszty finansowania

Sprawą oczywistą jest, że wszyscy chcieliby jak najmniej zapłacić za zaciągnięte zobowiązanie. Tanie kredyty gotówkowe istnieją, ale… nie wszyscy potrafią właściwie je wybierać. Często popełnianym błędem jest bowiem porównywanie ofert pod kątem oprocentowania. Chociaż faktycznie ma ono znaczenie, na całkowitą sumę kredytu składa się wiele innych opłat i prowizji.

Jeśli chcesz zaciągnąć tani kredyt gotówkowy, zacznij od sprawdzenia RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jest to wskaźnik, który uwzględnia nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe.

  • Okres obowiązywania umowy

To, jak długo będziesz spłacać zaciągnięty kredyt, ma znaczenie z kilku powodów. Okres finansowania wpływa na wysokość miesięcznych rat oraz całkowitą kwotę zobowiązania do spłaty. Czas trwania umowy jest też ważny w kontekście zdolności kredytowej.

Jeżeli zależy ci na niskich miesięcznych ratach oraz chcesz zwiększyć zdolność kredytową, wybierz finansowanie z dłuższym okresem spłaty. Jeśli natomiast twoim priorytetem jest jak najmniejsza strata finansowa, zdecyduj się na kredyt z możliwie krótkim okresem finansowania – w tym przypadku musisz się jednak liczyć z wyższą kwotą miesięcznego zobowiązania.

  • Minimalna i maksymalna kwota kredytu

Nawet jeśli znajdziesz tani kredyt gotówkowy, niekoniecznie musi odpowiadać twoim potrzebom. Może się bowiem okazać, że produkt finansowy nie wpisuje się w twoje oczekiwania w zakresie minimalnej czy maksymalnej kwoty do zaciągnięcia.

Pamiętaj! Minimalną wartość możesz zawsze podnieść, jednak będzie to wiązało się z koniecznością zwrotu znacznie większej sumy. W takim przypadku należy zastanowić się, czy twój domowy budżet udźwignie większą kwotę kredytu.

  • Warunki stawiane kredytobiorcy

Banki mają różne podejście do kredytobiorców, dlatego mogą stawiać odmienne warunki, m.in. w odniesieniu do wymogów formalnych.

Warto zwrócić uwagę na to, która instytucja przyznaje kredyty gotówkowe w oparciu o uproszczone procedury, np. bez zaświadczeń od pracodawcy. To szczególnie cenna informacja, jeśli potrzebujesz niemal natychmiastowego zastrzyku gotówki.

Kredyt gotówkowy – ile trzeba zapłacić?

Na to pytanie również nie ma jednoznacznie odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od wnioskowanej kwoty. Na konkretnym przykładzie można jednak przeprowadzić kalkulację, która będzie dowodem na duże zróżnicowanie ofert.

Przykład. Zaciągasz kredyt na 25 000 zł na okres 60 miesięcy. Koszty wybranych kredytów gotówkowych przedstawiają się następująco:

  • Citi Handlowy – całkowita kwota do spłaty: 31 327,80 zł (RRSO 9,66%)
  • Inbank – całkowita kwota do spłaty: 31 770,60 zł (RRSO 10,32%)
  • Alior Bank – całkowita kwota do spłaty: 33 521,40 zł (RRSO 12,91%)
  • Millennium Bank – całkowita kwota do spłaty: 34 881,60 zł (RRSO 14,90%)

Uzyskane dane pochodzą z kalkulatora dostępnego pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/.

Teraz już wiesz, dlaczego warto porównywać dostępne oferty, prawda? Weź pod uwagę wyżej wymienione czynniki, aby dopasować kredyt do swoich potrzeb i oczekiwań.

Materiał Partnera Rankomat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności